لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۶

کاخ سفید به صدای آمریکا: آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران قریب‌الوقوع نیست


ساختمان کاخ سفید.
ساختمان کاخ سفید.

در پی انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌های رسمی و نزدیک به حکومت ایران مبنی بر قریب‌الوقوع بودن آزادسازی هفت میلیارد دلار پول بلوکه‌شدن ایران از سوی آمریکا و ارتباط آن با آزادی باقر نمازی و مرخصی پسرش، آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه در پاسخ به پرسش مکتوب بخش فارسی صدای آمریکا آن را قویا رد کرد.

آدرین واتسون نوشت: «گزارش‌های منابع ایرانی مبنی بر انتقال وجوه مرتبط به آزادی باقر نمازی و مرخصی سیامک نمازی مطلقا کذب است.»

یکی دیگر از سخنگویان شورای امنیت ملی دولت جو بایدن یکشنبه به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا در این مورد که آیا کاخ سفید می‌تواند تایید کند که آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران قریب‌الوقوع است و آیا این آزادسازی دارایی‌ها با آزادی این شهروند آمریکایی ارتباطی دارد یا نه، پاسخ منفی داد.

این سخنگوی شورای امنیت ملی دولت جو بایدن همچنین در پاسخ به اینکه آیا این حرکت (آزادی و مرخصی آقایان نمازی) به این دلیل است که برجام متوقف شده است، جواب داد: «نه.»

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در گفت وگو با صدای آمریکا هرگونه ادعا مبنی بر این که لغو ممنوعیت سفر باقر نمازی از سوی ایران بخشی از یک معامله برای انتقال وجوه مسدود شده بوده را «مطلقاً نادرست» دانست.

او گفت: «باقر نمازی به ناحق در ایران بازداشت شد و پس از گذراندن دوران محکومیت، علیرغم نیاز مکرر به مراقبت های فوری پزشکی، اجازه خروج از شهرستان را نداشت. ما می‌د‌انیم که لغو ممنوعیت سفر و مرخصی پسرش به نیازهای پزشکی او مرتبط بود.»

این سخنگو افزود: «ما همچنان به گفتگوهای غیرمستقیم در مورد ترتیبات بشردوستانه احتمالی برای تسهیل آزادی فوری شهروندان آمریکایی باقی مانده که به ناحق توسط ایران بازداشت شده‌اند، ادامه می‌دهیم، اما در حال حاضر چیزی برای اعلام بیشتر نداریم.»

روز شنبه وکیل سیامک و باقر نمازی در پاسخ به استعلام صدای آمریکا تائید کرد که وضع این دو شهروند ایرانی آمریکایی در ایران تغییر کرده است. جمهوری اسلامی اجازه خروج به باقر نمازی داده و فرزند او سیامک نمازی نیز به مرخصی موقت فرستاده شد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG