لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

همزمان با اعتراضات سراسری، ایران به باقر نمازی اجازه خروج از ایران داد؛ سیامک نمازی در مرخصی


سیامک (راست) و باقر نمازی از سال ۱۳۹۴ در ایران زندانی هستند.
سیامک (راست) و باقر نمازی از سال ۱۳۹۴ در ایران زندانی هستند.

وکیل سیامک و باقر نمازی به صدای آمریکا گفت که باقر نمازی اجازه خروج از ایران را یافته و سیامک نمازی نیز در مرخصی از زندان به سر می‌برد.

عصر شنبه ۹ مهر، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که باقر نمازی شهروند ایرانی_آمریکایی زندانی در ایران، اجازه یافت برای پی‌گیری درمان از کشور خارج شود. به تعامل با مقامات ایرانی در مورد طیفی از موضوعات مهم از جمله وضعیت منطقه‌ای، توسعه پایدار و ارتقا و حمایت از حقوق بشر، ادامه خواهیم داد.

جرد گینزر، وکیل خانواده باقر و سیامک نمازی در پاسخ کتبی به کامبیز توانا از صدای آمریکا این خبر را تائید کرد.

آقای گینزر گفت: «دوره محکومیت باقر (نمازی) چند سال است که به اتمام رسیده اما او به شیوه‌ای خودسرانه تا کنون اجازه خروج نیافته است.»

وی افزود: «زمان عمل جراحی او برای سه‌شنبه مقرر شده اما معلوم نیست که او بتواند به موقع حاضر شود. شریان انتقال خون به مغز او دارای ۹۰ درصد گرفتگی است. به او فقط یک هفته مرخصی پزشکی داده شده است. این مرخصی قابل تمدید است.»

وکیل خانواده باقر و سیامک نمازی افزود:‌ «هنوز هیچ قطعیتی وجود ندارد و توافقی میان ایران و ایالات متحده در خصوص آزادی زندانیان صورت نگرفته اما این یک گام بزرگ رو به جلو است.

ادعای سایت نزدیک به نهاد امنیتی ایران

روز شنبه نور نیوز، سایت نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ادعا کرد طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده ایران نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است. ادعای این سایت در حالی است که هنوز دولت بایدن به این خبر واکنشی نشان نداده است. دو هفته پیش، دولت بایدن به کنگره بن‌بست مذاکرات احیای برجام را اعلام کرد.

تغییر وضعیت این دو زندانی ایرانی و آمریکایی در حالی است که در دو هفته اخیر ایران شاهد اعتراضات سراسری است. دولت آمریکا تاکنون در چند نوبت حمایت خود را از اعتراضات ایران اعلام کرده است.

پیشتر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن گفت که «ما همچنان وحشیگری و سرکوب علیه شهروندان و زنان شجاع ایران را که صرفاً برای استیفای حقوق،کرامت و عدالت خود راهپیمایی می کنند، محکوم می‌کنیم و همچنان نه تنها در گفتار، بلکه در عمل در کنار آنها ایستاده‌ایم.»

سابقه بازداشت نمازی‌ها

تاجر ایرانی - آمریکایی، سیامک نمازی، در سال ۲۰۱۵ برای دیدار با خانواده‌اش به تهران می‌رود که به اتهام «همکاری با دولتهای متخاصم» دستگیر و به ۱۰ سال زندان محکوم می‌شود.

باقر نمازی، پدر سیامک نمازی پس از دستگیری پسرش و برای کمک به آزادی او در بهمن ۱۳۹۴ به ایران آمد اما او هم در اسفند ماه همان سال بازداشت شده و به همان اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. باقر نمازی اوائل سال ۱۳۹۷ و به دلیل مشکلات جسمی و بیماری به خارج از زندان منتقل شده ولی تحت مراقبت است و امکان سفر نداشت.

XS
SM
MD
LG