لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

استقبال عضو ارشد کنگره از تغییر وضعیت نمازی‌ها؛ دولت بایدن به این آزادی موقت بسنده نکند


مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان - آرشیو
مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان - آرشیو

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از حزب جمهوری خواه در بیانیه‌ای با اظهار رضایت از خبری مبنی بر آزادی موقت سیامک نمازی آن را یک حرکت مثبت خواند و گفت:«خوشحالم که به سیامک این فرصت داده می شود تا در کنار پدرش باشد، او پس از سال‌ها بازداشت ناعادلانه توسط رژیم ایران تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.»

مایکل مک‌کال با اشاره به اینکه دولت بایدن نباید به آزادی موقت «نمازی‌»ها بسنده کند، افزود: «متأسفانه درد و رنج نمازی‌ها هنوز به پایان نرسیده است. دولت بایدن باید اطمینان حاصل کند که آزادی آنها فراتر از یک اقدام موقت است.»

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان همچنین خواستار آزادی دیگر زندانیان دوتابعیتی شد.

وکیل سیامک و باقر نمازی روز شنبه صدای آمریکا گفت که باقر نمازی اجازه خروج از ایران را یافته و سیامک نمازی نیز در مرخصی از زندان به سر می‌برد.

عصر شنبه ۹ مهر، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که باقر نمازی شهروند ایرانی_آمریکایی زندانی در ایران، اجازه یافت برای پی‌گیری درمان از کشور خارج شود. به تعامل با مقامات ایرانی در مورد طیفی از موضوعات مهم از جمله وضعیت منطقه‌ای، توسعه پایدار و ارتقا و حمایت از حقوق بشر، ادامه خواهیم داد.

جرد گینزر، وکیل خانواده باقر و سیامک نمازی در پاسخ کتبی به کامبیز توانا از صدای آمریکا این خبر را تائید کرد.

آقای گینزر گفت: «دوره محکومیت باقر (نمازی) چند سال است که به اتمام رسیده اما او به شیوه‌ای خودسرانه تا کنون اجازه خروج نیافته است.»

ادعای سایت نزدیک به نهاد امنیتی ایران

روز شنبه نور نیوز، سایت نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ادعا کرد طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده ایران نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است. ادعای این سایت در حالی است که هنوز دولت بایدن به این خبر واکنشی نشان نداده است. دو هفته پیش، دولت بایدن به کنگره بن‌بست مذاکرات احیای برجام را اعلام کرد.

تغییر وضعیت این دو زندانی ایرانی و آمریکایی در حالی است که در دو هفته اخیر ایران شاهد اعتراضات سراسری است. دولت آمریکا تاکنون در چند نوبت حمایت خود را از اعتراضات ایران اعلام کرده است.

پیشتر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن گفت که «ما همچنان وحشیگری و سرکوب علیه شهروندان و زنان شجاع ایران را که صرفاً برای استیفای حقوق،کرامت و عدالت خود راهپیمایی می کنند، محکوم می‌کنیم و همچنان نه تنها در گفتار، بلکه در عمل در کنار آنها ایستاده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG