لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

آنتونی بلینکن: در یازدهم سپتامبر دیدیم که تعهد متقابل ما و متحدان‌مان «پیوندی مقدس» و «بسیار ژرف‌تر از روابط میان دولت‌ها» است


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریک
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریک

بامداد جمعه دهم سپتامبر در وزارت خارجه آمریکا، مراسم یادبودی برای قربانیان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ برگزار شد.

در این مراسم که با حضور آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ترتیب یافت، گروهی از کارمندان این وزارتخانه و برخی از شخصیت‌ها، و مهمانان ویژه به صورت حقیقی و مجازی شرکت داشتند و به قربانیان این حملات ادای احترام کردند.

اداره این جلسه را بانی جنکینز، مشاور ارشد وزارت خارجه در امور کنترل تسلیحات و سفیر امنیت بین‌المللی، بر عهده داشت.

او در ابتدای برنامه گفت: «ما امروز برای تجلیل از حدود سه هزار نفری که در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ کشته شدند، گردهم آمده‌ایم. ما به خانواده‌هایی در سراسر جهان می‌پیوندیم که عزیزان خود‌را در نیویورک، پنسیلوانیا، و ویرجینیا از دست داده‌اند. این روزی است که بسیاری از ما هرگز فراموش نخواهیم کرد، یکی از لحظات تاریخی قدرتمندی که شما دقیقا می‌دانید که هنگام آن کجا بودید، و چه می‌کردید.»

خانم جنکینز پیش از آغاز گفت‌وگو با آنتونی بلینکن، از حاضران خواست بایستند و به یاد تمامی افرادی که جان سپردند، یا عزیزان خود را از دست دادند، یک دقیقه سکوت کنند.

وزیر خارجه آمریکا سخنانش را با ادای احترام به نزدیک به سه هزار انسان که در روز یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ جان‌شان را از دست دادند، و همدردی با خانواده‌های‌شان آغاز کرد.

آقای بلینکن با یادآوری ابراز همبستگی و همدلی فوق‌العاده مردم نقاط مختلف سراسر جهان با ملت آمریکا در آن زمان، خاطرنشان کرد: «همان‌گونه که آن روز دیدیم، تعهد متحدان و شرکای‌مان نسبت به ما، و تعهد ما نسبت به آنها، پیوندی مقدس است که بسیار ژرف‌تر از روابط میان دولت‌ها است. این پیوندی است که مردمان ما طی چندین نسل ایجاد کرده‌اند.»

وی با اشاره به متحول شدن دیپلماسی ایالات متحده پس از آن حملات، بر اهمیت رویارویی با «چالش‌های امروز» و دیدن «بحران‌ها و چالش‌های فردا» تاکید کرد و گفت که باید «مطمئن شویم که تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف‌مان انجام می‌دهیم.»

به همین مناسبت برنامه ویژه‌ای نیز در پنتاگون با حضور معاون وزیر دفاع و معاون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ترتیب یافت.

XS
SM
MD
LG