لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

جایزه ده میلیون دلاری آمریکا برای «مرغی که از قفس پرید»


ابوبکر البغدادی در حال ایراد خطبه نماز جمعه - موصل، ۱۴ تیر
ابوبکر البغدادی در حال ایراد خطبه نماز جمعه - موصل، ۱۴ تیر

مردی که با نام مستعار «ابوبکر البغدادی» شناخته می شود، سال ۱۳۸۴ در جریان جنگ عراق، توسط نیروهای آمریکایی دستگیر و در اردوگاه بوکا در ام قصر زندانی شد، اما پنج سال بعد هنگامی که در تحویل دولت عراق بود، آزاد شد و گروه موسوم به «دولت اسلامی عراق و شام» – داعش – را بنیان گذاشت.

نزدیک به سه سال است که آمریکا برای فردی که به تازگی رهبری شورشیان اسلام‌گرا را به دست گرفته، یک جایزه ده میلیون دلاری تعیین کرده؛ این فرد در جریان جنگ آمریکا در عراق در دست مقامات آمریکایی بود.

مقامات ارتش آمریکا سال ۱۳۸۴ در جریان جنگ عراق، مردی را که با نام مستعار «ابوبکر البغدادی» شناخته می شود، در اردوگاه بوکا در ام قصر دستگیر کردند. وقتی جنگ عراق فروکش کرد، جورج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا موافقتنامه‌ای با مقامات عراقی امضا کرد که بر اساس آن همه زندانیان را به مقامات آن کشور تحویل می داد. البغدادی سال ۱۳۸۹ مطابق این قرارداد از سوی مقامات عراق آزاد شد.

البغدادی همان سال رهبری «دولت اسلامی عراق و شام» – داعش – را به دست گرفت. داعش از چندی پیش با علم کردن داعیه «خلافت جهانی اسلام»، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و عراق را به خطر انداخته است.

سال ۱۳۹۰ بود که آمریکا البغدادی را تروریست خواند و برای پیدا کردن یا کشتن او جایزه ای ۱۰ میلیون دلاری تعیین کرد.

البغدادی کیست؟

ابوبکر البغدادی ظاهراً سال ۱۳۵۰ در سامرا در شمال عراق به دنیا آمده، و نام واقعیش عوّاد ابراهیم علی البدری السامری است.

او در رشته مطالعات و تاریخ اسلامی از یک دانشگاه اسلامی در بغداد دکترا گرفته، و لابد برای همین است که در خیلی از اسامی مستعارش عنوان «دکتر» را هم یدک می کشد.

در بعضی از گزارش های خبری آمده که آقای البغدادی هنگام حمله آمریکا به عراق در سال ۱۳۸۲، امام یک مسجد بود، و احتمال می‌رود که در زمان ریاست صدام حسین بر عراق هم یک پیکارجوی جهادی بوده. شرایط یافتن و دستگیری او توسط نیروهای آمریکایی علناً گفته نشده، اما بعضی از تحلیلگران می‌گویند شاید او در هنگام حبس در اردوگاه نظامی آمریکا به افکار افراطی گرویده است.

البغدادی به ندرت در انظار دیده شده، اما روز شنبه ویدیویی روی وبسایت های اسلامگرا منتشر شد که ظاهراً او را در حال ایراد خطبه نماز جمعه در مسجدی در موصل – دومین شهر بزرگ عراق که به تصرف شورشیان داعش درآمده – نشان می داد.

در آن ویدیو، البغدادی از پیروانش خواست تا اگر حق با اوست، از او پیروی کنند، و اگر برخطاست، او را «به راه راست بیاورند»:

«پذیرش وکالت از طرف شما مردم برای رهبری مسئولیت سنگینی است. من بهتر یا با تقواتر از شما نیستم. اگر مرا صواب‌کار یافتید، به من در این راه کمک کنید. اگر مرا خطاکار یافتید، نصیحتم کنید و جلوی کارم را بگیرید. و تا وقتی من خدا را اطاعت می کنم، شما هم از من اطاعت کنید.»

ابوبکر البغدادی در شمال عراق «خلافت اسلامی» اعلام کرده و مسلمانان دنیا را به بیعت، مهاجرت به شمال عراق و کمک به خلافتش فراخوانده است.

XS
SM
MD
LG