لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

۲۰ روز بعد از پیشنهاد موسوی برای عبور از جمهوری اسلامی، محدودیت‌های حصر او بیشتر شد


 میرحسین موسوی و همسرش از بهمن ۱۳۸۹ در منزل‌شان در کوچه اختر در بازداشت خانگی هستند و تنها چندبار، محدود اجازه خروج از آنجا را داشته‌اند.
میرحسین موسوی و همسرش از بهمن ۱۳۸۹ در منزل‌شان در کوچه اختر در بازداشت خانگی هستند و تنها چندبار، محدود اجازه خروج از آنجا را داشته‌اند.

سه هفته بعد از اینکه میرحسین موسوی خواستار عبور از جمهوری اسلامی و نگارش قانون اساسی جدید برای «نجات ایران» شد، محدودیت‌ها برای او که در حصر خانگی است، بیشتر شد.

کانال تلگرامی کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی از چهره‌های مخالف حکومت نوشت: « بر اساس اطلاعات رسیده، همزمان با سیزدهمین سال حصر سران جنبش سبز و به‌دنبال انتشار بیانیه‌ها و مواضع اخیر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در ارتباط با جنبش زن زندگی آزادی، از عصر یکشنبه محدودیت‌های ناگهانی و بیشتری در حصر برای آنها ایجاد شده است.»

این وبسایت جزئیات بیشتری از این خبر، منتشر نکرده است.

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند. در دو سال اخیر کمی رفت و آمدها به خانه آنها آسان تر شده بود اما به نظر می رسد بعد از بیانیه اخیر موسوی، این محدودیت‌ها افزایش یافته است.

۱۵ بهمن، میرحسین موسوی در پیامی از حبس خانگی گفت که باید از جمهوری اسلامی گذر کرد. او خواهان تدوین یک قانون اساسی جدید «برای نجات ایران» شد و گفته موضوع باید در یک همه‌پرسی آزاد به تایید مردم ایران برسد.

آقای موسوی، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و اعتراضات به نتایج آن خواستار اجرای بدون کم و کاست قانون اساسی جمهوری اسلامی بود اما در تازه‌ترین پیامش با یادآوری شعار خود، گفت«اجرای بدون تنازل قانون اساسی، به عنوان شعاری که سیزده سال پیش بدان امید می‌رفت، دیگر کارساز نیست».

یک روز بعد از پیام موسوی، محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران نیز یک پیام صادر کرد و از اصلاح قانون اساسی گفت.

بعد از این دو پیام، اصلاح طلبان به دو گروه تقسیم شدند. بیش از ۳۵۰ چهره‌ سیاسی در داخل ایران همچون هاشم آقاجری، حبیب الله پیمان، علیرضا رجایی و احسان شریعتی از بیانیه موسوی حمایت کردند. در مقابل، جبهه اصلاحات که از گروهی از احزاب اصلاح طلب تشکیل شده و بهزاد نبوی ریاست این ائتلاف را بر عهده دارد از بیانیه محمد خاتمی حمایت کردند.

XS
SM
MD
LG