لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

مدیرعامل «بنیاد باران» وابسته به محمد خاتمی: مخالفت با خواست مردم یعنی براندازی


بیانیه‌های اخیر میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی در هفته‌های اخیر موضوع بحث و جدل بین نیروهای سیاسی داخل و خارج از ایران شده است.
بیانیه‌های اخیر میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی در هفته‌های اخیر موضوع بحث و جدل بین نیروهای سیاسی داخل و خارج از ایران شده است.

جواد امام، مدیر عامل بنیاد باران و دبیرکل مجمع ایثارگران در سخنان تازه‌ای «براندازی» را بازتعرف کرد و «مخالفت با خواست مردم» را «براندازی» دانست.

او که روز دوشنبه در چهارمین کنگره مجمع ایثارگران سخن می‌گفت در بخشی از سخنانش گفت: «آیا سیاست‌های ما موجب دور شدن اعراب و همسایگان و قرار گرفتن در آغوش اسرائیل نشده است؟ چرا برای زمین زدن دولتها که برآمده از رأی اکثریت مردم بود سنگ اندازی و بحران‌ها، ایجاد و نمونه بارز آن عدم احیا و امضای برجام که امروز مردم و کشور را در فقر و فلاکت قرار داده، شدید؟»

مدیرعامل بنیاد باران، بنیادی که توسط محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی تاسیس شده است در سخنان خود کارنامه روسیه در «نزد ملت» را چیزی جز «خیانت» ندانست و از مسئولان حکومت پرسید که «چرا اجازه داده شد» تا روسیه در جنگ اوکراین و «تجاوز به یک کشور از نام و اعتبار ایران سوء استفاده و هزینه» کند.

جواد امام براندازی را مترادف با مخالفت با خواست مردم دانست و تاکید کرد: «آنچه امروز بیش از پیش احساس می‌شود و موجب نگرانی جامعه و خصوصا ناامیدی نسل جوان به آینده و وجود مشکلات و بحران بحران‌هاست رفتارها و اقدامات حاکمیت و جریان اقتدارگرا است و قطعا وضع کنونی قابل تداوم نیست و نیازمند تصمیمی جدی، خطیر و تاریخی است.»

در نگاه جواد امام «تصمیمات سیاسی بالادستی» است که منجر به وضعیت امروز شده است. به گفته او «دولت مردان فقط بنا به فرموده و مجری اوامر صادره اقدام می‌کنند و هیچ اختیاری از خود ندارند.»

مدیر عامل بنیاد باران بیانیه چند وقت پیش سید محمد خاتمی و پیشنهادات «اصلاحی» او که «خوداصلاحی» تعبیر شده بود را «کورسوی امید در اوج ناامیدی» دانست.

او همچنین اشاره‌ای به بیانیه میرحسین موسوی کرد و خطاب به حاکمیت گفت که «به باور جناب مهندس میرحسین موسوی، نخست وزیر محبوب دوران جنگ، درباره پایان همه فرصت‌ها توجه کند و پیش از آنکه هیچ روزنه ای باقی نماند، تن به تغییرات اساسی بدهد.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب، با اشاره به بیانیه‌های موسوی و خاتمی، «عده‌ای در داخل و خارج» را متهم کرد که با «عدم توجه به اشتراک» نظر این دو، سعی دارند «این دو را در مقابل هم قرار داده و موجب اختلاف بین صفوف اصلاح‌طلبان و مردم شوند.»

دبیر کل مجمع ایثارگران در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به حاکمیت گفت که «به حاکمیت هشدار می‌دهیم که اگر صدای مردم را نشود در آینده نزدیکی اگر دیر نشده باشد، مردم دیگر به صدای آنها گوش نخواهند داد.»

«میرحسین موسوی»، یکی از رهبران اعتراضات موسوم به «جنبش سبز» در سال ۸۸، در بهمن ماه سال جاری با انتشار بیانیه‌ای، ضمن حمایت از جنبش «زن، زندگی، آزادی» بر لزوم تشکیل مجلس موسسان برای عبور از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید «برای نجات ایران» تاکید کرد. چند روز پس از آن سید محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران با صدور بیانیه‌ای تفصیلی، خواستار «خوداصلاحی» نظام جمهوری اسلامی شد.

XS
SM
MD
LG