لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

مولوی عبدالحمید خواستار برگزاری همه‌پرسی و پذیرش رای اکثریت مردم ایران شد


مولوی عبدالحمید، جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱
مولوی عبدالحمید، جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱

مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان می‌گوید تنها راه برون رفت از مشکلات فعلی در ایران مراجعه به همه پرسی و پذیرش نظر اکثریت مردم است.

مولانا عبدالحمید اسماعیل‌زهی معروف به مولوی عبدالحمید در نماز جمعه اهل سنت در زاهدان ضمن اشاره به اعتراضات در ایران، گفت اختلاف بین اکثریت مردم و حکومت پیدا شده است. این اختلاف به نظر ما یک راه حل دارد.

او با اشاره به سابقه انقلاب ۵۷ گفت، ما یک اعتقاد متفاوت با حکومت داریم. وقتی انقلاب شد، در قانون اساسی مواردی بود که ما قبول نداشتیم اما چون اکثریت ملت ایران به آن رای دادند، ما احترام گذاشتیم.

وی افزود: همه می‌دانیم اختلاف بزرگ بین ملت و حکومت پیدا شده است. رابطه مردم و حکومت به بن بست رسیده و تنها راه حل این اختلاف، تبعیت از اکثریت مردم است. ببینیم اکثریت مردم چه می‌خواهد. ما اعتقاد داریم که هیچکس بر برداشت‌های خودش اصرار نکند، ببینیم که اکثریت چه می‌خواهد.

امام جمعه زاهدان افزود: ما باید ببینیم اکثریت مردم ایران چه نظام، سیستم و فرمولی می‌خواهند. ما باید به همان تن بدهیم که اختلاف حل شود. بهترین راه برون رفت از خشونت، همه پرسی و پذیرش نظر اکثریت است. راه زندان و سرکوب نیست. راه حکمیت و فکر صحیح است. ما باید ببینیم جمهور چه می‌خواهد.

وی تاکید کرد: اگر جمهور یک نظام حکومتی دیگر و سیستم جدیدی می‌خواهد، باید بپذیریم. دین و مراکز به جای خودش محفوظ باشند. ادیان آزاد باشند و کار خودشون رو بکنند.

تاکنون تلاش‌هایی در داخل و خارج از ایران برای عبور از جمهوری اسلامی شده است. هشت مخالف سرشناس جمهوری اسلامی در نشست دانشگاه جورج تاون واشنگتن از آماده‌سازی منشوری برای آینده بعد از جمهوری اسلامی خبر دادند.

هفته پیش میرحسین موسوی نیز در داخل ایران خواستار عبور از جمهوری اسلامی و نگارش قانون اساسی جدید ایران شد.

XS
SM
MD
LG