لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

با وتوی آمریکا، عضویت کامل «فلسطین» در سازمان ملل متحد منتفی شد


نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد – پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد – پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

آمریکا روز پنجشنبه با رای منفی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه ‌عضویت کامل «فلسطین» را در این نهاد وتو کرد؛ قطعنامه‌ای که می‌توانست مسیر تشکیل کشور مستقل فلسطینی را هموار کند.

از ۱۵ عضو شورا، ۱۲ عضو به قطعنامه‌ پیشنهادی رأی مثبت دادند. بریتانیا و سوئیس هم رای ممتنع دادند. این قطعنامه از ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل می‌خواست «فلسطین» را به عنوان عضو جدید بپذیرد.

دولت ایالات متحده استدلال کرده است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی باید از طریق مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی ایجاد شود، و نه از طریق اقدام شورای امنیت و سازمان ملل.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، با هدف پایان‌ دادن به جنگ غزه، بر حمایت از راه حل دو کشوری و تشکیل کشور فلسطینی با ایجاد یک «تشکیلات خودگردان اصلاح‌شده» در کرانه باختری و غزه تاکید کرده است.

تکاپوی فلسطینی‌ها برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد، شش ماه پس از جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه و همزمان با گسترش شهرک‌سازی در کرانه باختری رود اردن توسط اسرائیلی‌ها صورت می‌گیرد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ در حال حاضر یک عضو ناظر غیرعضو سازمان ملل متحد است؛ درخواست برای عضویت کامل در سازمان باید از سوی شورای امنیت تایید و سپس به تصویب مجمع عمومی برسد.

تشکیلات خودگردان درخواست تشکیل کشور مستقل «فلسطین» را سال ۲۰۱۱ ارائه کرد، اما در شورای امنیت مورد بررسی قرار نگرفت. با این حال، مجمع عمومی سال بعد به فلسطینی‌ها جایگاه ناظر را اعطا کرد.

XS
SM
MD
LG