لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

حمایت اکثر سناتور‌های دموکرات‌ آمریکا از راه‌ حل دو کشوری برای مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها


تقریبا نزدیک به تمامی هم‌حزبی‌های دموکرات‌ جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در سنا، از موضع دولت او در برابر راه ‌حل دو کشوری برای پایان دادن به اختلافات دیرینه اسرائیل و فلسطینی‌‌ها پشتیبانی کردند.

به گزارش رویترز، ۴۹ تن از مجموع ۵۱ عضو دموکرات سنا روز چهارشنبه به اصلاحیه‌ای رأی مثبت دادند که در آن از راه حل دو کشوری برای پایان دادن به مناقشه اسرائیلی-فلسطینی‌ در خاورمیانه حمایت می‌شود.

راه ‌حلی که به عقیده آنها منجر به زندگی صلح‌آمیز اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها کنار هم می‌شود و بقای اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی امن و دموکراتیک، و نیز تحقق ایجاد کشور فلسطینی‌ را تضمین می‌کند.

سناتور برایان شاتز هنگام معرفی این اصلاحیه به عنوان متمم لایحه کمک‌های امنیت ملی به اوکراین و اسرائیل گفت: «آنچه آینده اسرائیل و فلسطین را تعیین می‌کند این است که آیا امیدی به صلح وجود دارد یا خیر، و راه حل دو کشوری باید همین امید باشد.»

با تداوم جنگ در نوار غزه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است با هرگونه تشکیل یک کشور فلسطینی که امنیت اسرائیل را تضمین نکند مخالف است؛ گفته‌ای که موجی از نگرانی جهانی را برانگیخت.

آمریکا به عنوان بزرگترین حامی اسرائیل اما به این موضع نتانیاهو واکنش نشان‌ داد؛ زیرا ایالات متحده معتقد است که راه حل دو کشوری، تنها راه ممکن برای ایجاد صلح پایدار و ثبات در منطقه بحران‌زده خاورمیانه است.

نتانیاهو، یک روز پس از تماس تلفنی‌ اخیرش با جو بایدن، با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر مخالفت خود را با راه ‌حل دو کشوری و هر‌گونه حاکمیت فلسطینیان بر غزه، پس از پایان جنگ با گروه شبه‌نظامی حماس تکرار کرد.

XS
SM
MD
LG