لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

توافق ایران و آمریکا و مقابله ایالات متحده با حزب الله


مقامات ایالات متحده اعلام کرده اند با وجود ادامه مذاکرات واشنگتن و تهران در مورد برنامه اتمی ایران، آمریکا هنوز برای مقابله با فعالیت های تروریستی حزب الله و ایران در منطقه به مبارزه خود ادامه خواهد داد.

دیوید هیل، سفیر ایالات متحده در لبنان گفته است «ایالات متحده همزمان با ادامه مذاکرات در مورد برنامه اتمی ایران، اقدامات مقامات تهران که به هدف بی ثبات کردن منطقه اتخاذ می شوند را نادیده نخواهد گرفت».

بنا به گزارش دیلی استار چاپ بیروت، این مقام آمریکایی گفته است «ما کماکان با فعالیت های تروریستی ایران و فعالیت های گروه های دست نشانده و تحت حمایت جمهوری اسلامی از جمله حزب الله مقابله خواهیم کرد».

سفیر ایالات متحده در لبنان گفته است آمریکا تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده اند را کماکان اجرا خواهد کرد و حتی اگر این تحریم ها کاهش پیدا کنند، واشنگتن در طی فاز اول مذاکرات با تهران به اعمال فشار بر این کشور ادامه خواهد داد.

آقای هیل گفته است «ما برای حصول اطمینان از اجرای جدی تحریم های بین المللی و کارساز بودن آن ها به همکاری خود با لبنان ادامه خواهیم داد».

اظهارات سفیر ایالات متحده در بیروت پس از دیدار وی با نجیب میقاتی، نخست وزیر دولت موقت لبنان و گفتگوی آن ها در مورد توافق نامه ایران و جامعه بین الملل مطرح شدند.

سفیر واشنگتن در بیروت تصریح کرده است که طرح اولیه برای فعالیت اتمی ایران در مسیر ائتلاف و دوستی های ایالات متحده با دیگر کشورهای جهان تغییری پدید نخواهد آورد.

دیوید هیل گفته است «این گفتگوها با ایران در واقع به هیچ وجه به معنای کمرنگ کردن جدیت تعهد ما به ارزش های مشترک لبنان و آمریکا نخواهد بود».

او توافق اتمی با تهران را «اولین محدودیت معناداری خوانده است که ایران در طی تقریباً یک دهه گذشته پذیرفته است».

او همچنین گفته است هدف مذاکرات بلندمدت دستیابی به یک راهکاری بلندمدت است که همه نگرانی های جامعه بین الملل در مورد برنامه اتمی ایران و توانایی این کشور برای توسعه سلاح های اتمی رفع شوند.

او گفت «هدف ما این است، چون به پیشگیری از گسترش سلاح های کشتار دسته جمعی و محافظت از متحدان خود متعهد هستیم، به ویژه در منطقه ای همچون خاورمیانه که امنیت تا این حد حیاتی و کلیدی است».

آقای هیل افزوده است «ما متوجه هستیم که رهبران و مردم لبنان به این مذاکرات (و پیامدهای آن) و نیز مناسبات خود با ایالات متحده علاقه و توجه قابل توجیهی دارند».

آقای هیل همچنین خاطرنشان کرده است ایالات متحده مصرانه می خواهد تا به مفاد «توافق نامه های بین المللی و قوانین لبنان» همچون اعلامیه بعبدا و قطعنامه های ١٧٠١ و ١٥٥٩ شورای امنیت احترام گذاشته شود.

سفیر ایالات متحده در بیروت تاکید کرده است «ما به همراه گروه حمایت بین الملل به پیامدهای جنگ سوریه بر لبنان توجه می کنیم و به (اجرای) سیاست هوشمندانه لبنان در دوری جستن از دخالت در این جنگ کمک خواهیم داد».
XS
SM
MD
LG