لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

افزایش تلفات مهاجران غیرقانونی در سال ۲۰۱۶؛ مرگ روزانه ۱۴ پناهجو در مدیترانه


به دنبال ناپدید شدن حدود ۱۰۰ نفر از سرنشیان دو قایق واژگون شده در آب‌های نزدیک ایتالیا، شمار پناهجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی قصد داشتند به صورت غیرقانونی خود را به اروپا برسانند و در میانه راه جان خود را از دست دادند، به دست کم پنج هزار نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان ملل متحد علاوه بر اعلام این خبر گفت که این آمار در مقایسه با آمار مشابه در سال پیش از آن افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون نفر می‌خواستند از راه دریا به اروپا بروند که ۳ هزار و ۷۷۱ نفر در میانه راه جان باختند.

در سال جاری میلادی، که تا یک هفته دیگر به پایان می رسد، تنها ۳۶۰ هزار نفر موفق شدند به سلامت از دریا عبور کنند؛ که در اکثر موارد از آب‌های بین لیبی و ایتالیا استفاده کردند.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در نشستی در ژنو سوئیس گفت، با احتساب ۱۰۰ نفری که روز گذشته در دو حادثه جداگانه قایق‌های حامل آنها واژگون شد و هنوز اثری از آنها یافت نشده و گمان می رود که کشته شده‌اند، آمار قربانیان امسال از ۵ هزار نفر گذشت.

ویلیام اسپیندلر در ادامه افزود، این یعنی در سال ۲۰۱۶ به طور متوسط در هر روز، ۱۴ نفر که در جستجوی امنیت یا زندگی بهتر در اروپا به آب‌ زدند، در میانه راه در دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند.

بنا بر اعلام سازمان ملل، با وجود تلاش گشت‌های دریایی ایتالیا برای نجات پناهجویان غیرقانونی، علاوه بر شرایط نامساعد جوی، دلایل دیگری مانند کیفیت و ایمنی پائین قایق‌های مورد استفاده قاچاقچیان و برخی تاکتیک‌های جدید آنها برای فرار از دست ماموران امنیتی، از دلایل عمده افزایش آمار تلفات هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG