لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

هشدار اردوغان به اتحادیه اروپا: مرزها را به روی پناهجویان باز خواهیم کرد


روز جمعه ۵ آذر و یک روز پس از رأی توصیه ای پارلمان اروپا مبنی بر توقف طرح الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش گفت، در صورتی که اروپا ترکیه را منزوی کند، این کشور مرزهای ورودی مهاجران به اروپا را باز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اکثریت اعضای پارلمان اتحادیه اروپا در نشست روز پنجشنبه خود به یک طرح توصیه ای رأی دادند که بر اساس آن مذاکرات جاری برای الحاق ترکیه به این اتحادیه تا اطلاع ثانویه تعلیق خواهد شد.

تصمیم روز گذشته اتحادیه اروپا، که اقدامی نمادین از سوی رهبران این اتحادیه محسوب می شود، در واکنش به سرکوب های شدید گروه ها و رسانه های منتقد از سوی دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه صورت گرفت.

آقای اردوغان در واکنش به این اقدام پارلمان اروپا گفت «اگر از این فراتر بروید، درهای مرزی باز خواهند شد. این تهدیدهای تو خالی بر من و مردم من تأثیری نخواهند داشت.»

پس از کودتای نافرجام ترکیه و به دنبال اعلام وضعیت اضطراری در کشور، بیش از چهل هزار نفر به زندان فرستاده شده اند. حدود صد هزار نفر نیز که در سمت های دولتی کشور خدمت می کرده اند از کار برکنار شده اند.

اما رابطه ترکیه و اتحادیه اروپا به رابطه ای چالش برانگیز برای هر دو طرف تبدیل شده است. از یک سو، ترکیه خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا است. از سویی دیگر، اروپا نسبت به وضعیت حقوق بشر و آزادی رسانه ها در ترکیه ابراز نگرانی کرده است.

در همین حال اتحادیه اروپا برای پایین نگاه داشتن میزان مهاجرت به کشورهای اتحادیه اروپا نیاز به کمک ترکیه دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG