لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

تغییر هزار کیلومتری محل تجسس هواپیمای گمشده مالزی


مقامات استرالیایی اعلام کردند به دنبال دریافت اطلاعات جدید «معتبر»، اکنون در منطقه ای در جستجوی هواپیمای گمشده مالزیایی هستند که در ۱۰۰۰ کیلومتری شمال شرق منطقه ای است که پیشتر در آن جستجو می کردند.

اداره امنیت دریایی استرالیا گفت جستجوگران بین المللی دریافته اند که برخلاف برآوردهای قبلی، هواپیمای مسافربری مالزی با سرعت بیشتری حرکت می کرد و سریعتر سوخت خود را مصرف می کرد و در نتیجه مسافت کمتری را پیموده است.

اداره امنیت دریایی استرالیا در بیانیه ای که روز جمعه منتشر کرد آورده است منطقه جدید مورد جستجو حدود ۳۱۹ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد، و در ۱۸۵۰ کیلومتری غرب شهر پرت، در جنوب غربی استرالیا واقع است.

آب هوای بد و دوری منطقه باعث شده است چندین بار جستجوها برای یافتن اثری از هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ مالزی با تاخیر مواجه شود. این هواپیما ۸ مارس با ۲۳۹ سرنشین از کوالالامپور عازم پکن بود که به بدون ارسال هیچ پیام نگران کننده، به طور مرموزی ناپدید شد. دو سوم مسافران آن چینی بودند.

اداره امنیت دریایی استرالیا گفت شرایط جوی نسبت به روز پنجشنبه بهبود یافته است. روز پنجشنبه هواپیماهای جستجو به خاطر بدی هوا مجبور به بازگشت شدند. این اداره گفته است ۱۰ هواپیما در ماموریتِ روز جمعه هستند و ۶ کشتی نیز به منطقه اعزام شده اند.

این کشتی ها و هواپیماها تلاش می کنند به صدها شئ شناوری برسند که در تصاویر اخیر ماهواره ای ظاهر شده اند.

روز پنجشنبه آژانس فضایی تایلند گفت یکی از ماهواره های این آژانس احتمالا حدود ۳۰۰ شئ شناور را در تصاویر ماهواره ای آب های دور جنوب اقیانوس هند ثبت کرده که اندازه آنها بین ۲ تا ۱۵ متر است.

پیشتر نیز احتمالا ۱۲۲ شئ شناور در تصاویر ماهواره ای فرانسه در همان منطقه ثبت شده بود.

مقامات تاکید دارند که این اشیاء ممکن است هیچ ربطی به هواپیمای مسافری نداشته باشند.

مالزی پیشتر اعلام کرده بود که اطلاعات ماهواره ای نشان می دهد که احتمال قریب به یقین هواپیمای مسافربری دور از هر سرزمینی، به دریا سقوط کرده است.

محققان می توانند با پیدا کردن قطعات هواپیما و جعبه سیاه آن که جزئیات آنچه در اتاق خلبان گذشته را ضبط کرده، علت سقوط هواپیما را تعیین کنند.
XS
SM
MD
LG