لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

گزارش آنکتاد: میلیاردها دلار برای بازسازی زیرساخت‌های از هم پاشیده غزه نیاز است


بقایای ساختمانی در نوار غزه
بقایای ساختمانی در نوار غزه

بخش انگلیسی صدای آمریکا- بر اساس گزارشی که چهارشنبه ۳ آبان توسط کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) منتشر شد، میلیاردها دلار کمک اقتصادی بین‌المللی برای معکوس کردن دهه‌ها بسته شدن مرزها، عملیات نظامی و توسعه‌زدایی در غزه مورد نیاز است.

این گزارش یادآور می‌شود که «برداشتن همه محدودیت‌ها شرط لازم برای بهبود پایدار است، اما به هیچ وجه کافی نیست.»

در بخش دیگری گفته می‌شود «اهداکنندگان و جامعه بین‌المللی باید کمک‌های اقتصادی قابل توجهی را برای ترمیم آسیب‌های گسترده‌ای که غزه تحت محدودیت‌ها، محاصره، و عملیات‌ نظامی مکرر تجربه کرده است، اختصاص دهند که اقتصاد را خفه، و زیرساخت‌ها را تخریب کرده است.»

این گزارش شرایط اقتصادی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را تا پایان سال ۲۰۲۲، پیش از رویدادهای فاجعه‌بار کنونی که با حمله شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد، مستند می‌کند.

ریچارد کوزول رایت، مدیر بخش جهانی‌سازی و استراتژی‌های توسعه آنکتاد، گفت: «پیامدهای اقتصادی بحران انسانی کنونی و جاری در غزه باید مشخص شود». او در ادامه افزود که ارزیابی خسارت «فوق‌العاده دشوار» است.

این کارشناس با اشاره به اینکه شاید به ده‌ها میلیارد دلار نیاز باشد، می‌گوید: «گزارش بر روند نگران‌کننده کمک‌ها به اقتصاد سرزمین‌های فلسطینی ‌و ناتوانی در ایجاد درآمدهای مالی به شیوه‌ای مستقل تأکید دارد.»

این گزارش می‌گوید محاصره غزه از سوی اسرائیل، اقتصاد را از بین برده و ۸۰ درصد از جمعیت را به کمک‌های بین‌المللی وابسته کرده است. همچنین می‌گوید نزدیک به نیمی از جمعیت غزه بیکار هستند و تولید ناخالص داخلی سرانه واقعی نزدیک به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۹۴ است.

نویسندگان این گزارش خاطرنشان می‌کنند از آنجایی که سه چهارم تجارت فلسطینی‌ها با اسرائیل است و «شیکل» اسرائیل، واحد پول اصلی در گردش است، اسرائیل کنترل زیادی بر سیاست‌های مالی مقامات فلسطینی دارد.

ساختمانی در نوار غزه
ساختمانی در نوار غزه

در همین حال آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل می‌گوید که عملیات امدادرسانی این سازمان در سراسر نوار غزه باید در بحبوحه حملات هوایی فلج کننده اسرائیل به شدت محدود شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیمارستان‌های غزه تمام تلاش خود را می‌کنند تا مجروحان را با منابع به سرعت در حال کاهش خود درمان کنند. این جنگ در نوزدهمین روز خود، مرگبارترین درگیری در میان پنج جنگ غزه برای اسرائیل و فلسطینی‌ها است.

وزارت بهداشت حماس چهارشنبه ۳ آبان اعلام اعلام کرد که در حملات اسرائیل دست‌کم ۶۵۴۶ فلسطینی کشته و ۱۷۴۳۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در کرانه باختری اشغالی از هنگام آغاز درگیری بیش از یکصد فلسطینی کشته و ۱۶۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

در جریان حمله حماس به جنوب اسرائیل ۱۴۰۰ تن که اکثرا غیرنظامی بودند، کشته شدند و شبه‌نظامیان این گروه فلسطینی بیش از ۲۰۰ نظامی و غیرنظامی را به گروه به گروگان گرفتند.

XS
SM
MD
LG