لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۰

ناتو سقوط هواپیمای ترکیه را محکوم کرد


اردوغان هنگام ورود به پارلمان
اردوغان هنگام ورود به پارلمان
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اجتماع روز سه شنبه خود، سرنگون کردن هواپیمای ترکیه توسط سوریه را محکوم کرد و آن را نمونه ای از عدم احترام به صلح، ثبات و جان انسان خواند.

به دنبال اجتماع ناتو در بروکسل، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت انتظارندارد وضع بدتر شود. او گفت انتظار دارد سوریه گامهای لازم را برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاقهایی در آینده بردارد.

ترکیه براساس یک ماده پیمان ناتو که به یک عضو اجازه می دهد در صورتی که احساس کند امنتیش تهدید می شود با اعضای دیگر رایزنی کند، خواهان تشکیل جلسه شده بود.

ترکیه می گوید حمله به جت آن کشور در فضای بین المللی صورت گرفته است، اما سوریه می گوید ساقط کردن هواپیمای ترکیه عمل دفاعی بوده است.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هنگام سخنرانی در پارلمان این کشور در روز سه شنبه گفت ترکیه از این پس به هرگونه تجاوز به مرز‌هایش از سوی سوریه پاسخ خواهد داد. وی سوریه را «خطری روشن و حاضر» دانست و به آنها نسبت به آنچه «خشم ترکیه» نامید هشدار داد.

آقای اردوغان همچنین بااعلام مقررات جدید درگیری برای ارتش ترکیه گفت «هر عنصر نظامی سوریه که بیش از اندازه به مرز ترکیه نزدیک شود و یک خطر امنیتی به نظر برسد، (به عنوان) یک تهدید و هدف نظامی دیده خواهد شد.»
اردوغان به سوریه هشدار داد «مرتکب اشتباه نشود و ترکیه را آزمایش نکند.»

آقای اردوغان افزود هلیکوپترهای سوریه پیش‌تر پنج بار به حریم هوایی ترکیه تجاوز کردند اما ترکیه واکنشی نشان نداد.

معاون نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه گفت ترکیه قصد ندارد به خاطر سقوط این هواپیما با سوریه وارد جنگ شود اما حق تلافی در چارچوب قوانین بین المللی را برای خود محفوظ می دارد.

تحلیلگران می گویند با نزدیکتر شدن نیروهای سوریه به مرز ترکیه برای مهار قاچاق اسلحه برای شورشیان ارتش سوریه آزاد، احتمال درگیری افزایش یافته است.

در ماه آوریل، نیروهای سوریه هنگام دنبال کردن شورشیان دو تن را در خاک ترکیه کشتند. ارتش ترکیه تاکنون برای پرهیز از درگیری با نیروهای سوریه تحت مقررات شدید خودداری از مقابله قرار داشته است، اما به نظر می رسد سرنگون شدن هواپیمای نظامی ترکیه توسط آتشبارهای سوریه آن سیاست را تغییر داده است.

ترکیه علاوه بر طرح موضوع در سازمان ناتو، طی نامه ای به شورای امنیت این عمل را «تهدید جدی برای صلح و ثبات در منطقه» نامیده است.

سخنگوی وزیر امور خارجه سوریه روز دوشنبه گفت مسلسلهای ضد هوایی سوریه در دفاع از سوریه هواپیمای ترکیه را که بر فراز سواحل سوریه پرواز می کرد هدف قرار دادند.

ترکیه می گوید جت این کشور اشتباهاً وارد فصای سوریه شده بود ولی اندکی بعد قبل از خروج از آن هدف قرار گرفت.

در تحولی دیگر، ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد روز سه شنبه به خبرنگاران گفت سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روز شنبه به دعوت کوفی عنان در جلسه گروه تماس سوریه در ژنو حضور خواهد یافت.

قرار است شماری از قدرت های جهانی در کوشش برای احیای برنامه صلح کوفی عنان به گفت و گو بنشینند. مقامات روسیه می گویند ایران باید در این جلسه شرکت داشته باشد.


XS
SM
MD
LG