لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

تشکیل جلسه ناتو درباره حمله سوریه به هواپیمای ترک


احمد داوداوغلو، وزیر خارجه ترکیه
احمد داوداوغلو، وزیر خارجه ترکیه
سفیران ناتو این هفته با برگزاری نشستی درباره پاسخگویی به اقدام سوریه در حمله به جت ترکیه تصمیم گیری می کنند. هرچند احتمال پاسخگویی نظامی ناتو به این اقدام سوریه اندک است.

حمله پدافند هوایی سوریه به جت ترک در روز جمعه گذشته، تنش های منطقه ای برسر ناآرامی های سوریه را که همچنان قربانی میگیرد. تنها در روز یکشنبه ۲۴ ژوئن، (۴ تیر) طی درگیری های میان انقلابیون و نیروهای دولتی در جای جای سوریه ۴۰ تن کشته شده اند.

بنا به درخواست ترکیه، مسئولان ناتو، روز سه شنبه تشکیل جلسه می دهند تا درباره این واقعه تصمیم گیری کند. به گفته یک سخنگوی ناتو، نمایندگان کشورهای ۲۸ گانه ناتو، طبق بند ۴ منشور ناتو درباره چگونگی پاسخگویی به اقدام سوریه تصمیم خواهند گرفت.

تلویزیون ترکیه روز یکشنبه لاشه جت سرنگون شده ترکیه را در عمق ۱۳۰۰ متری دریای مدیترانه خبر داد و گفت هنوز اثری از دو خلبان هواپیما نیست.

احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت این هواپیما در پرواز آموزشی برای آزمایش توانایی های راداری ترکیه بود و ماموریت جاسوسی درباره سوریه نداشت. او گفت هواپیما اشتباها وارد قلمرو هوایی سوریه شد و مقامات هوایی ترکیه فورا به آن هشدار دادند که آنجا را ترک کند.

به گفته وزیر خارجه ترکیه، هواپیمای این کشور هنگامی که هدف شلیک نیروهای دفاعی سوریه از بندر لاذقیه قرار گرفت، یک مایل درون حریم هوایی بین المللی بود.

دمشق روز شنبه گفت که شلیک به هواپیمای ترکیه ماهیت «تهاجمی» نداشت و تنها به این دلیل بود که هواپیما حریم هوایی سوریه را نقض کرده بود. این در حالی است که مقامات ترک می گویند سوریه نه به هواپیمای ترک هشدار داد و نه جت های جنگنده خود را برای مقابله با آن فرستاد. قرار است رجب طیب اردوغان روز سه شنبه از اقدامات تلافی جویانه ترکیه خبر دهد.

علی رغم درخواست برخی رهبران ناتو در مورد دخالت نظامی نیروهای غربی در سوریه، آمریکا و متحدانش با چنین تصمیمی مخالفند و راه دیپلماتیک را ترجیح می دهند. روسیه و چین، دو متحد سوریه تاکنون از صدور قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه دمشق جلوگیری کرده اند.
XS
SM
MD
LG