لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

گل: هواپیما احتمالا وارد حریم هوایی سوریه شد


عبداله گل، رییس جمهوری ترکیه می گوید جت جنگنده ای که توسط نیروهای دفاعی سوریه سرنگون شد، ممکن است وارد حریم هوایی سوریه شده بود.

گل روز شنبه گفت برای هواپیماهای جنگی که با سرعت زیاد پرواز می کنند" عادی" است که برای مسافت های کوتاه از مرزها بگذرند.

سوریه سرنگون کردن هواپیما بر فراز مدیترانه را پذیرفته است و می گوید جت در ارتفاع پایین در حریم هوایی سوریه پرواز می کرد.

بولنت آرینچ، قائم مقام نخست وزیر ترکیه گفت هواپیما برای شناسایی پرواز می کرد. سوریه بارها ترکیه را به ارائه اطلاعات شناسایی به شورشیان و ارسال اسلحه برای آنها متهم کرده است. ترکیه این اتهامات را رد می کند.

نیروهای دو کشور در جستجو برای دو خلبان مفقود شده ترکیه به یکدیگر همکاری می کنند.
پیشتر، ترکیه هشدار داد که در پاسخ به اعتراف سوریه مبنی بر این که یک جت نیروی هوایی ترکیه را هنگام پرواز در حریم هوایی سوریه سرنگون کرده، گام های لازم را بر دارد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در بیانیه ای پس از یک جلسه امنیتی اضطراری گفت وقتی تمام حقایق درباره حادثه روشن شد، پاسخی قاطع داده خواهد شد.

ترکیه به کشورهایی مانند آمریکا پیوسته که می گویند بشار اسد رییس جمهوری سوریه باید کنار برود.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرده که این مسئله با خویشتنداری دو طرف از طریق مجاری دیپلماتیک فیصله یابد.

کوفی عنان نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، روز جمعه در ژنو به خبرنگاران گفت " کشورهای متنفذ" باید از دو طرف مناقشه در سوریه بخواهند " کشتار را متوقف سازند و به گفت و گو بنشینند." او گفت زمان آن است که کشورها سطح فشار بر دولت سوریه و اوپوزیسیون را برای پایان دادن به خشونت بالا ببرند.

کوفی عنان همچنین گفت ایران باید بخشی از روند یافتن راه حل برقراری صلح در سوریه باشد. روسیه نیز خواستار مشارکت ایران در حل مناقشات سوریه است اما آمریکا مخالف چنین تصمیمی است.
XS
SM
MD
LG