لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۶

آنکارا: پاسخ لازم را به حمله سوریه می دهیم


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه
‫آنکارا هشدار داد در پاسخ به اقدام روز جمعه سوریه در سرنگونی یک هواپیمای ترکیه، ‬پاسخ لازم و مقتضی را به دمشق می دهد.

ارتش سوریه پیشتر در روز جمعه اعلام کرد که هواپیمای ترکیه در ارتفاع پایین و تنها در یک کیلومتری ساحل سوریه در قلمرو آبی این کشور پرواز می کرد که هدف شلیک قرار گرفت و در ۱۰ کیلومتری غرب روستای ام الطیور سقوط کرد.

ترکیه از اعضای عمده ناتو است و توانایی آن را دارد که در صورت لزوم در مقابل ارتش سوریه بایستد و به درگیری های ۱۶ ماهه سوریه پایان دهد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در ابتدا گفته بود که نیروهای ترکیه و سوریه برای یافتن سرنشینان هواپیمای سرنگون شده با یکدیگر همکاری کردند. او در بیانیه ای گفته بود‌:‌ «طبق اطلاعات به دست آمده مشخص شده که هواپیمای ما به دست سوریه سقوط کرده است.»

اما کمی بعدتر، پس از جلسه دو ساعته آقای اردوغان با رئیس ستاد مشترک ترکیه، وزیران دفاع و کشور، و همچنین رئیس سازمان امنیت و فرمانده نیروی هوایی کشور، دفتر نخست وزیری ترکیه با صدور بیانیه ای هشدار داد:‌«پس از آن که تمامی ابعاد واقعه روشن شد، ترکیه موضع نهایی خود را اعلام می کند و گام های لازم را برمی دارد.»

رسانه های ترکیه گفته بودند که سوریه پس از سقوط هواپیما پوزش خواسته است اما رجب طیب اردوغان، هیچ اشاره ای به این عذرخواهی نکرد.

همزمان خشونت ها در سوریه شدت گرفته است و به نظر می رسد که فعالیت میان اکثریت سنی علیه اقلیت شیعه علوی، که قدرت را در دست دارد شکل جنگ داخلی به خود گرفته است. بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از خانواده علوی های سوریه است. آنکارا بیم آن دارد که درگیری ها و ناآرامی های بیشتر، موجب هجوم پناهجویان بیشتر سوری به کشور همسایه ترکیه شود و یک درگیری فرقه ای منطقه ای شکل بگیرد.

ترکیه که قبل از شلوغی در سوریه و پاسخ خشن دولت به معترضان، از دوستان دمشق بود، به رهبر سوریه پشت کرده و اکنون به ارتش آزاد سوریه، که از ارتش رسمی این کشور بریده و به معترضان پیوسته اند، پناه می دهد.

آنکارا بارها گفته است که دوره اسد به سر آمده و بشار اسد باید کناره گیری کند.

ترکیه میزبان ۳۲ هزار پناهجوی سوری است و به ارتش آزاد سوریه اجازه می دهد که از خاک این کشور برای انجام عملیاتشان علیه دمشق استفاده کنند. شورای ملی سوریه نیز در استانبول تشکیل جلسه می دهد.

هنوز کاملا مشخص نشده که چرا سوریه هواپیمای ترک را که از پایگاه ملطیه پرواز کرده بود و در نزدیکی کریدوری که ترکیه را با نیروهای ترک در شمال قبرس پیوند می دهد، هدف شلیک قرار داد.

سوریه دارای یکی از پیچیده ترین سیستم های پدافند هوایی در خاورمیانه است و آن را از روسیه خریداری کرده است.
XS
SM
MD
LG