لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

سازمان ملل: آتش بس موقت یمن از چهارشنبه شب آغاز می شود


اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده ملل متحد به صنعا، بوریس جانسون و جان کری وزیران خارجه بریتانیا و آمریکا - ۱۶ اکتبر لندن
اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده ملل متحد به صنعا، بوریس جانسون و جان کری وزیران خارجه بریتانیا و آمریکا - ۱۶ اکتبر لندن

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به صنعاء می گوید آتش بس موقت یمن از چهارشنبه شب به وقت محلی آغاز خواهد شد.

بنا بر اعلام اسماعیل ولد شیخ احمد، این آتش بس سه روزه فرصت خوبی برای پایان دادن به جنگ داخلی ۱۸ ماهه در جمهوری یمن است.

وی همچنین گفت، تمام طرف های درگیر با آتش بس موقت سه روزه در یمن موافقت کرده اند. اما اکثر مردم یمن این خبر را باور ندارند، و تعدادی نیز همه چیز را وابسته به خواست آمریکا می دانند.

ده روز پیش، یک سالن برگزاری مراسم عمومی که آن روز میزبان مراسم عزا در پایتخت یمن بر اثر پرتاب موشک از سوی دو جنگنده ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به کلی تخریب شد. این حمله بیش از ۱۴۰ کشته برجای گذاشت.

این بمباران مرگبار ترین حادثه از هنگام شروع بمباران های هوایی یمن است، و چند ساعت پس از این حادثه کاخ سفید خواستار بازنگری کامل کمک های نظامی ایالات متحده به عربستان سعودی شد. تا چند روز بعد از این حادثه، ریاض تنها «بطور غیررسمی» مسئولیت آن را پذیرفته بود.

با این حال، وزیر خارجه سعودی روز سه شنبه گفت، «اطلاعات غلط، و عدم رعایت روش های معمول در بمباران های هوایی» مسبب این حادثه بوده اند. اما سماجت و اصرار گزارشگری که با جبیر صحبت می کرد باعث ابراز اظهارات دقیق تر او شد.

عادل الجبیر گفت: «بله، تراژدی دردناکی بود، و انتظار داریم که مسئولان آن نهایتا مجازات شوند. به علاوه انتظار داریم که به [بازماندگان] قربانیان نیز غرامت پرداخت شود.»

دو روز پیش، جان کری وزیر خارجه آمریکا در ملاقات با همتای خود از بریتانیا و فرستاده سازمان ملل به صنعا تاکید کرد، «آتش بس در یمن باید بدون قید و شرط و در یکی دو روز آینده انجام شود.»

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، روز دوشنبه اعلام کرد که تقریبا ده میلیون کودک در یمن از گرسنگی رنج می برند که در مناطق دور افتاده، مدت هاست این مشکل از «آستانه حاد و خطرناک» عبور کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG