لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

حمله هوایی عربستان به یک مراسم عزاداری؛ تعداد کشته ها به ۱۴۰ رسید


صحنه انفجار پس از حمله هوایی در شهر حدیده یمن، سپتامبر ۲۰۱۶
صحنه انفجار پس از حمله هوایی در شهر حدیده یمن، سپتامبر ۲۰۱۶

یک مقام ارشد یمنی از کشته شدن دستکم ده‌ها نفر در حمله هوایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در حمله به یک مراسم عزاداری در صنعا خبر داد.

خبرگزاری رویترز تعداد کشته ها را تا نیمه شب شنبه ۱۴۰ نفر اعلام کرد و معاون وزیر بهداشت یمن گفت حمله عربستان ۵۳۴ نفر را نیز مجروح کرده است. او در یک کنفرانس خبری گفت شمار مجروحان دقیق نیست.

مسئولان امنیتی و بهداشت و درمان یمن می گویند شمار کشته شدگان و مجروحان مقامات نظامی و امنیتی متعلق به شورشیان حوثی و نیروهای متحدشان یعنی وفاداران به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن را دربرمی گیرد.

در این حمله ژنرال عبدالقادر هلال، رئیس شورای محلی صنعا نیز کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز پس از حمله امدادگران صدها قطعه از اعضای بدن را که به خارج از مجلس پرتاب شده بود، یافته و در کیسه های پلاستیکی جمع آوری کردند.

خبرگزرای اسوشیتدپرس به نقل از یک امدادگر گفت: «مکان به یک دریاچه خون بدل شده بود.»

محمد ابوسالم سخنگوی شورشیان حوثی که با دولت مشروع عبدربه منصور هادی مخالف هستند، حمله اخیر را به شدت محکوم کرد و آن را تازه ترین «نسل کشی» ائتلاف به رهبری عربستان خواند.

او گفت: «سکوت سازمان ملل متحد و جامعه بین الملل قاتلان را مسلح می کند.»

سوگوارانی که روز شنبه هدف حمله هوایی عربستان قرار گرفتند در مجلس عزای پدر وزیر کشور که متحد حوثی ها و علی عبدالله صالح است، شرکت کرده بودند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اسوشیتدپرس به نقل از زید رعد الحسین، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید از مارس سال گذشته و آغاز حملات هوایی ائتلاف عرب به رهبری ریاض، حدود ۳۷۹۹ غیرنظامی در یمن کشته شده اند.

سازمان ملل متحد و گروه های حقوق بشری تخمین می زنند که این درگیری جان دستکم ۹۰۰۰ نفر را گرفته و حدود سه میلیون نفر را در این فقیرترین کشور جهان عرب آواره کرده است.

به گفته این گزارش ۹۰ درصد قربانیان غیرنظامی در حملات هوایی عربستان و متحدانش جان داده اند.

XS
SM
MD
LG