لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

سنا با طرح ممنوعیت فروش سلاح به بحرین مخالفت کرد


 رند پال گفته بود این طرح پیامی برای کاخ سفید است تا دولت دونالد ترامپ این نکته را دریابد که آمریکا دیگر تمایلی ندارد در جنگ یمن دخالت داشته باشد
رند پال گفته بود این طرح پیامی برای کاخ سفید است تا دولت دونالد ترامپ این نکته را دریابد که آمریکا دیگر تمایلی ندارد در جنگ یمن دخالت داشته باشد

سنای آمریکا با یک طرح پیشنهادی برای ممنوعیت فروش یک محموله سلاح به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار به کشور بحرین مخالفت کرد.

این طرح از سوی سناتور رند پال، سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی ارائه شده بود. رند پال گفته بود این طرح پیامی برای کاخ سفید است تا دولت دونالد ترامپ این نکته را دریابد که آمریکا دیگر تمایلی ندارد در جنگ یمن دخالت داشته باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کاخ سفید پیش از این تهدید کرده بود که این طرح را وتو خواهد کرد.

این طرح در نهایت با ۷۷ رای مخالف در مقابل ۲۲ رای موافق از سوی سناتورها رد شد.

دولت آمریکا در ماه سپتامبر سال جاری به کنگره اطلاع داده بود که قصد دارد ۱۲۰ سامانه موشکی هدایت شونده و ۱۱۰ سامانه موشکی تاکتیکی را به بحرین بفروشد. موشک‌هایی که بحرین اعلام کرده بود برای بهبود وضعیت امنیتی خود در «زیرساخت‌های نفتی و گازی» به آن نیاز دارد.

بحرین یکی از اعضای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی است که در یمن با گروه‌های مخالف دولت این کشور می‌جنگد. حوثی‌ها مورد حمایت ایران قرار دارند و در مقابل این ائتلاف صف‌آرایی کردند. کشورهای منطقه و دولت‌های غربی، ایران را متهم می‌کنند که کمک‌های مالی و تسلیحاتی به این گروه ارائه می‌کند، ایران اما این اتهام‌ها را رد کرده است.

بیش از سه سال است که جنگ در یمن ادامه دارد و نهادهای حقوق‌بشری بین‌المللی بارها نسبت به عواقب آن و امکان بروز یک فاجعه انسانی در این کشور هشدار داده‌اند.

باب منندز، سناتور دموکرات و از اعضای کمیته روابط خارجی سنا، از جمله مخالفان این طرح بود. او گفت بحرین متحدی«مهم» برای آمریکا و میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی این کشور است.

انتقادها از جنگ یمن و نقش عربستان سعودی در آن، پس از قتل جمال خاشقجی در کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول ترکیه بالا گرفت. آمریکا پیش از این اعلام کرده بود هفده شهروند سعودی که در قتل این روزنامه‌نگار منتقد دست داشته‌اند، تحریم شدند.

پیش از این سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته بود که سنا احتمال دارد طرحی را برای قطع کمک‌ها به عربستان سعودی بابت نقش این کشور در جنگ یمن بررسی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG