لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

تداوم فشارها برای برقراری صلح در یمن؛ وزیر خارجه بریتانیا خواستار آتش بس شد


میلیونها نفر در یمن در معرض قحطی هستند.
میلیونها نفر در یمن در معرض قحطی هستند.

در حالی که دو هفته به پایان ضرب الاجل جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، برای آغاز گفتگوهای صلح در یمن باقی مانده است، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در سفر به منطقه خلیج فارس و دیدار با مقام‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی، خواستار برقراری صلح در یمن شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر در گفتگوی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، بر ضرورت حل و فصل صلح آمیز جنگ داخلی یمن تاکید کرد.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، دو هفته پیش در انستیتوی آمریکایی صلح گفته بود: «جامعه بین الملل دیگر نمی‌تواند ادامه خونریزی در جنگ یمن را تحمل کند و تمام طرف‌های درگیر در این مخاصمه باید خود را برای آغاز مذاکرات صلح در اسرع وقت آماده کنند.»

جیم متیس گفته بود: «منظورم این است که در حداکثر ۳۰ روز دیگر مایلیم تمام طرف های درگیر را گرد میز مذاکره برای آتش بس ببینیم. این امر باید با خاتمه بمباران هوایی و عقب نشینی از مرزهای طرفین همراه باشد. باید به مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، که کارش را بخوبی بلد است، فرصت داد تا مذاکرات پایان این جنگ را آغاز کند. این تنها راه حل این مسئله است.»

چهار روز پیش، پنتاگون اعلام کرد که به همکاری خود برای سوخت‌گیری جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی خاتمه داده است.

سفیر آمریکا در یمن نیز گفت که جنگ داخلی یمن راه حل نظامی ندارد.

ماتیو تولر گفت: «مدت‌ها است که جامعه بین الملل، یکصدا خواستار برقراری هر چه سریعتر آرامش در یمن شده است. می‌دانیم که معضلات ارتباطات داخلی حوثی‌ها و تعاملات خصمانه آنها با همسایگانشان به ویژه با عربستان سعودی و امارات، مشکلات به ظاهر حل نشدنی برای این بحران بوجود آورده است. اما آمریکا معتقد است که این درگیری خونین راه حل نظامی ندارد و باید هرچه سریعتر از طرق دیپلماتیک حل و فصل شود.»

نزدیک به چهار سال از جنگ بین شورشیان حوثی مورد حمایت ایران با ائتلافی از ده کشور به رهبری عربستان سعودی می گذرد و درگیری‌های یک هفته اخیر در اطراف بندر حدیده در کنار دریای سرخ به کشته شدن صدها نفر منجر شده است.

در بیش از چهل ماه جنگ داخلی در یمن نزدیک به ۲۰ هزار نفر کشته و ۸ میلیون نفر دیگر در آستانه قطحی قرار گرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG