لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۶

سازمان ملل متحد: آتش‌سوزی‌های جنگلی در جهان رو به افزایش است


آتش‌سوزی جنگلی در کالیفرنیا - آرشیو
آتش‌سوزی جنگلی در کالیفرنیا - آرشیو

بنا بر گزارشی که سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۴ اسفند منتشر کرد، گرمایش زمین و تغییراتی که در الگوهای استفاده ارضی مشاهده می‌شود، از افزایش آتش‌سوزی‌های جنگلی در جهان در چند دهه آینده و افزایش آلودگی هوا از دود ناسالم و مشکلات مرتبط دیگری که کشورها آمادگی مقابله با آن‌ها را ندارند، هشدار می دهند.

آسوشیتدپرس به نقل از گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل می نویسد، غرب ایالات متحده، شمال سیبری، مرکز هند، و شرق اسرالیا در حال حاضر شاهد آتش‌سوزی‌های بیشتری هستند و احتمال آتش‌سوزی‌های جنگلی فاجعه بار در سراسر جهان می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ تا یک سوم و تا پایان قرن به بیش از ۵۰ درصد افزایش یابد.

حتی مناطقی که زمانی از خطر آتش سوزی‌های بزرگ در امان بودند، مصون نخواهند بود، از جمله قطب شمال که بنا بر این گزارش، «احتمال افزایش قابل توجهی در آتش‌سوزی را تجربه خواهد کرد.»

پژوهشگران سازمان ملل همچنین خواستار آگاهی بیشتر در مورد خطرات ناشی از استنشاق دود آتش‌سوزی‌های جنگلی شدند که می تواند سالانه ده‌ها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار دهد. چرا که توده‌های دود ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی می توانند هزاران کیلومتر از مرزهای بین المللی عبور کنند.

XS
SM
MD
LG