لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

آتش‌سوزی‌های فاجعه‌بار از برزیل تا سیبری، به شکل بی‌سابقه‌ای ادامه دارد


آتش‌سوزی های پی در پی برزیل در سال جاری، این هفته در سراسر جهان خبرساز شد.

به گزارش هافینگتون پست، این آتش‌سوزی ها که مساحت بزرگی از آن در جنگل های آمازون است، یکی از پرخسارت‌ترین آتش سوزی ها در تاریخ برزیل بوده است.

اما آتش‌سوزی های جنگل های بارانی آمازون در برزیل تنها یک مورد از این فاجعه با ابعاد جهانی است؛ چرا که مناطق دیگر در جهان نیز تحت تأثیر آتش‌سوزهای بی سابقه قرار گرفته اند.

حوزه آمازون - که بیشتر آن با جنگل پوشیده شده است - در برزیل و هفت کشور دیگر گسترش دارد.

در اروپا نیز جزایر قناری طعمه این آتش‌سوزی‌های جنگلی شده است. هفته گذشته بیش از ۹ هزار نفر مجبور به تخلیه «گرن کاناریا» - یک سرزمین ۱۰ هزار هکتاری – شدند تا آتشفشان ها بتوانند تلاش به مهار کردن شعله های آتش کنند. این دومین مورد آتش‌سوزی در جزایر قناری در این ماه بود.

در یک ناحیه دوردست در سیبری - که دسترسی خدمات اورژانس به آن دشوار است - نیز آتش‌سوزی های گسترده، مساحتی به بزرگی کشور بلژیک را فرا گرفته است.

و در دو ماه گذشته نیز دانمارک گروهی آتش‌نشان را برای خاموش کردن آتش‌های گسترده در گرینلند، به آن جا فرستاد. آتش‌سوزی‌های قطب شمال حتی به آلاسکا نیز رسیده و تا پایان ماه ژوئیه یک‌صد آتش‌سوزی در این ایالت آمریکا رخ داده است.

اغلب تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین از دلایل سرعت گسترش این آتش‌سوزی ها شناخته می شود، که مهار کردن آن را سخت‌تر می کند. ولی شعله های آتش اغلب به طور مستقیم توسط بشر آغاز می شود. برای مثال در چندین مورد گزارش شده توسط پلیس، آتش از یک اجاق روشن، یا از نور منعکس شده از یک شیشه به روی برگ و گیاه خشک، و یا ته سیگاری که روی زمین انداخته شده، سرچشمه گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG