لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

آتش‌سوزی‌های جنگلی در ترکیه ادامه دارد؛ افزایش انتقادات از عملکرد دولت اردوغان


آتش‌سوزی‌های مناطق جنگلی جنوب ترکیه
آتش‌سوزی‌های مناطق جنگلی جنوب ترکیه

آتش‌سوزی‌های ناشی از خشکسالی شدید در مناطق جنگلی جنوب ترکیه برای ششمین روز متوالی ادامه یافت.

به گزارش رویترز، در حالی که آتش‌نشان‌ها با استفاده از هواپیما و بالگرد، و ساکنین محلی با سطل آب در حال مقابله با شعله‌های آتش هستند، انتقادات نسبت به عملکرد ضعیف دولت ترکیه در این رابطه افزایش یافته است.

به گفته پاکدمیرلی، وزیر جنگل‌داری ترکیه، دوشنبه آتش‌سوزی‌ها در هفت منطقه ادامه داشت، و عواملی چون گرمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد، باد شدید، و‌ رطوبت اندک، در گسترش شعله‌های آتش نقش داشت.

مناطق ساحلی و تفریحی «مارماریس» یکی از نقاطی است که در محاصره شعله‌های آتش قرار دارد و تعداد زیادی از خانه‌ها در حال سوختن هستند.

در حالی که ۱۶ هواپیما و ۵۱ بالگرد موفق به مهار آتش در مناطق وسیعی از جنوب غربی ترکیه شده‌اند، روستاییان مناطق اطراف مارماریس که با سطل‌های کوچک آب در حال مقابله ‌با آتش هستند، از بی‌توجهی دولت ترکیه برای کمک به آنها انتقاد می‌کنند.

بر اساس داده‌های هواشناسی، ورود یک جبهه هوای گرم پس از چندین ماه فوق‌العاده خشک در جنوب غربی ترکیه باعث گسترش آتش‌سوزی‌ها شده است.

آتش‌سوزی‌های مناطق جنگلی جنوب ترکیه
آتش‌سوزی‌های مناطق جنگلی جنوب ترکیه

انگین اوزکوچ، از چهره‌های ارشد حزب اصلی مخالف، از وزیر جنگل‌داری ترکیه خواست تا به دلیل عدم آمادگی کافی برای مقابله با چنین بحرانی استعفا دهد.

اتحادیه اروپا برای کمک به ترکیه سه هواپیمای آتش‌نشانی به این کشور فرستاده است. دو هواپیما از اسپانیا، و یک هواپیما از کرواسی به هواپیماهای ارسالی از روسیه، ایران، اوکراین، و جمهوری آذربایجان می‌پیوندند.

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، ضمن رد انتقادات از نحوه مدیریت آتش‌سوزی توسط دولت، انتشار کارزارهایی در شبکه‌های اجتماعی را که خواستار کمک‌های خارجی شده‌اند، محکوم کرد.

او گفت که اکثر اطلاعات مربوط به آتش‌سوزی در شبکه‌های اجتماعی «جعلی» است، و دولت ترکیه «تمام خسارات وارده را جبران خواهد کرد.»

تاکنون هشت تن در جریان این آتش‌سوزی‌های گسترده کشته شدند.

پس از همه‌گیری ویروس کرونا، این آتش‌سوزی‌ها ضربه دیگری به صنعت جهانگردی ترکیه - صنعتی که از مهمترین منابع درآمد خارجی این کشور است - محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG