لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

نماینده سازمان ملل: ۳۰ هزار نفر در چند روز اخیر از حلب فرار کردند


نماینده ویژه سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد به حدود ۳۰ هزار نفری که در طول چند روز گذشته از شهر تحت محاصره حلب در شمال سوریه فرار کرده‌اند، امدادرسانی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استفان دی میستورا ضمن بیان این مطلب گفت که با احتساب این تعداد، شمار کسانی که تا کنون از این شهر فرار کرده‌اند به بیش از ۴۰۰ هزار نفر رسیده است.

یان ایگلند مشاور دی میستورا در امور بشردوستانه نیز اعلام کرد تا روز چهارشنبه حدود ۱۸ هزار نفر برای ورود به بخش تحت کنترل نیروهای دولتی سوریه در غرب حلب ثبت نام کرده‌ اند.

به گفته او حدود ۸ هزار و پانصد نفر هم به شیخ مقصود رفته‌اند. محله شیخ مقصود در شمال شهر حلب – که بین نیروهای طرفدار دولت سوریه و مخالفان آن تقسیم شده – تحت کنترل کردهاست.

دمشق و مسکو تاکنون با درخواست سازمان ملل متحد برای توقف حملات به منظور انتقال حدود ۴۰۰ بیمار و زخمی که در حلب گیر افتاده‌ و نیازمند خدمات فوری پزشکی هستند، موافقت نکرده‌اند.

با این حال، به گفته آقای ایگلند، مسکو برای گفت‌وگو درباره ایده ایجاد چهار کریدور مجزا برای امور بشردوستانه ابراز تمایل کرده است؛ اما این ایده با کمک همه طرف‌ها کمک‌کننده خواهد بود.

به نوشته رویترز، استفان دی میستورا نیز درخواست خود از گروه جهادی فتح الشام (جبهه النصرت سابق) برای ترک مناطق شرقی حلب را تکرار کرده و تاکید کرده این اقدام جان بسیاری را حفظ خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG