لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

دبیرکل سازمان ملل نسبت به آینده بیماری ایدز هشدار داد


به مناسبت روز جهانی ایدز در اول دسامبر، روز شنبه دبیرکل سازمان ملل بیانیه ای صادر کرد.

این بیانیه می گوید، ۳۰ سال پس از اولین روز جهانی ایدز، واکنش به این بیماری بر سر یک دو راهی قرار گرفته است و هر راهی که انتخاب کنیم ممکن است مسیر آینده این اپیدمی را معلوم کند که آیا ایدز تا سال ۲۰۳۰ پایان می یابد و یا اینکه نسل های آینده هم زحمت این بیماری ویران کننده را به دوش خواهند کشید.

بیانیه دبیرکل سازمان ملل می گوید که بیش از ۷۷ میلیون نفر به ویروس اچ.آی.وی آلوده شده اند و بیش از ۳۵ میلیون نفر در اثر بیماری های مرتبط با ایدز جان خود را از دست داده اند.

او می گوید پیشرفت بسیاری در تشخیص، درمان صورت گرفته است و پیشگیری باعث شده میلیون ها نفر آلوده نشوند؛ اما سرعت پیشرفت با آرزوی جهانی منطبق نیست و آلودگی های جدید به ویروس اچ.آی.وی با سرعت لازم کاهش نمی یابد و هنوز تبعیض ها در این باره صورت می گیرد.

دبیرکل سازمان ملل در بخشی از بیانیه خود با اشاره به تبعیض در این باره به ویژه در مورد دگرباشان جنسی، کارگران جنسی، افرادی که با سرنگ مواد مخدر تزریق می کنند، زندانیان و مهاجران، زنان جوان و دختران نوجوان می گوید از هر چهار نفری که به اچ.آی.وی مبتلا هستند، یک نفر نمی داند که آلوده شده است تا تصمیم آگاهانه برای پیشگیری، درمان و دیگر موارد بگیرد.

او می گوید هنوز زمان وجود دارد تا افراد بیشتری برای تشخیص اچ.آی.وی تحت آزمایش و درمان قرار بگیرند.

دبیرکل سازمان ملل در بیانیه خود خواستار این شده است که مسیر درست اکنون انتخاب شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG