لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

بیانیه پرزیدنت ترامپ به مناسبت روز جهانی ایدز: به بیماران کمک کنیم


رئیس جمهوری ایالات متحده به مناسبت فرا رسیدن اول دسامبر، روز جهانی ایدز اعلامیه ای صادر کرد که طی آن از مردم و فرمانداران ۵۰ ایالت و همچنین اراضی تحت حاکمیت آمریکا خواست به یاد آنهائی باشند که جانشان را به این بیماری باختند و نیز حامی آنهائی باشند که با این ویروس زندگی می کنند.

بنا بر اعلامیه پرزیدنت ترامپ، دولت آمریکا فعالیت خود را تحت استراتژی موسوم «برنامه فوری رئیس جمهوری برای درمان بیماری ایدز (President's Emergency Plan For AIDS Relief) موسوم به پِپفار PEPFAR، برای کنترل گسترش ویروس این بیماری در سراسر جهان ادامه خواهد داد.

همزمان با روز جهانی ایدز دیگر کشورها نیز واکنش نشان داده اند. هر سال در این روز سعی می شود توجه مردم جهان به ویروس اچ آی وی و بیماری بالقوه مرگبار ناشی از آن در سراسر جهان جلب شود.

چین اعلام کرده است با گسترش دادن آزمایش ها به تعدادی بیشتری از مردم قصد دارد از گسترش بیماری جلوگیری کند.

به گفته مقامات چین فعالیتیهای پیشگیرانه به سختی انجام می شود و تخمین زده می شود که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر در آن کشور مبتلا به اچ آی وی هستند ولی از آن اطلاع ندارند.

آمار رسمی مبتلایان اچ آی وی و ایدز در چین ۷۱۸ هزار نفر است.

بنا به گزارشهای غیر رسمی آمار مبتلایان به اچ آی وی در ایران نیز روز به ازدیاد است، اگرچه آمار رسمی دقیقی در این باره توسط دولت ایران منتشر نشده است. مدتهاست مقام های ایران می گویند در ایران حدود ۱۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند.

در چند هفته اخیر برخی فعالان این حوزه می گویند نگران افزایش شیوع ایدز در ایران از طریق روابط جنسی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG