لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

شورای امنیت خواستار پایبندی «جدی» کشورها به قطعنامه کره شمالی شد


یک روز پس از محکوم کردن آزمایش موشکی بالیستیک جدید در کره شمالی و تهدید به اعمال تحریم‌های بیشتر، شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است عصر سه شنبه در نشستی پشت درهای بسته پرونده پیونگ یانگ را بررسی کند.

اعضای این نهاد قدرتمند بین المللی روز دوشنبه با انتقاد از بی اعتنایی «وقیحانه و تحریک آمیز» پیونگ یانگ به درخواست‌های پیشین شورا برای توقف کلیه آزمایش‌های هسته‌ای، به آمادگی خود برای اقدام علیه کره شمالی اشاره کردند.

شورای امنیت در بیانیه‌ای که مورد حمایت چین، متحد سنتی کره شمالی بود و به تایید همه اعضا رسید، از آزمایش موشکی روز یکشنبه که به گفته پیونگ یانگ پیش از سقوط در دریای ژاپن ۷۸۷ کیلومتر را طی کرد، به شدت ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه شورا، آزمایش فوق «رفتاری به شدت بی‌ثبات کننده» که «تنش در منطقه (شرق آسیا) و ورای آن را به شدت افزایش می‌دهد» توصیف و از همه کشورها خواسته شده به ششمین قطعنامه شورا علیه کره شمالی «بطور جدی» پایبند باشند.

آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد نیز عصر روز گذشته، ضمن محکوم کردن جدیدترین آزمایش موشکی بالیستیک توسط رژیم کره شمالی، آن را خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت و تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه دانست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG