لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

شورای حقوق بشر سازمان ملل با ادامه تحقیقات در مورد حقوق بشر یمن موافقت کرد


جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس - آرشیو
جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس - آرشیو

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، به رغم اعتراض دولت‌های عربستان سعودی و یمن، روز جمعه با ۲۱ رأی موافق در برابر هشت رأی مخالف قطعنامه مربوط به انجام تحقیقات بین المللی در مورد وضعیت حقوق بشر در کشور جنگ زده یمن را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حامیان قطعنامه - از جمله کانادا و اتحادیه اروپا - بر این عقیده هستند گروه تخصصی که سال گذشته از سوی شورا مأمور تحقیق در مورد نقض حقوق بشر در یمن شده بود، هنوز کارهای زیادی دارد که باید در این زمینه انجام دهد.

مخالفان می‌گویند ادامه این روند بر بحران جاری در یمن تاثیر منفی می‌گذارد و به افزایش بی‌ثباتی در منطقه می‌انجامد.

گروه تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل ماه گذشته میلادی در جدیدترین گزارش خود گفت حملات هوایی نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی جان غیرنظامیان بسیاری را در یمن گرفته که در برخی موارد می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود.

گزارش شورای حقوق بشر، ائتلاف به رهبری ریاض را مسئول بخش عمده‌ای از تلفات غیرنظامیان در یمن دانسته و گفته ائتلاف با حمله هوایی به مناطق مسکونی، بازارها، مراسم عروسی یا تشییع جنازه، و حتی مراکز درمانی، جان غیرنظامیان زیادی را گرفته است.

عربستان رهبری یک ائتلاف نظامی از متحدان منطقه‌ای خود را مانند امارات متحده عربی، در حمایت از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن در برابر شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران بر عهده دارد؛ ائتلافی که از حمایت غرب برخوردار است.

این ائتلاف از مارس ۲۰۱۵ بطور مستقیم علیه شبه نظامیان حوثی در یمن وارد جنگ شده است.

با گذشت بیش از سه سال از جنگ یمن، بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده و حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از مردم آن فقیرترین کشور خاور میانه در معرض قحطی و گرسنگی قرار گرفته‌اند.

تلاش‌های بین‌المللی نیز برای پایان دادن به جنگ بی‌نتیجه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG