لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

اعتراض کمیسر سازمان ملل به درگیری بین نیروهای دولتی و مسلمانان در میانمار


درخواست نماینده سازمان ملل از طرفهای درگیر در میانمار برای محکومیت خشونتها
درخواست نماینده سازمان ملل از طرفهای درگیر در میانمار برای محکومیت خشونتها

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از طرفهای درگیر در میانمار خواست خشونت را سرزنش کنند، او همچنین مسئولان ایالتی را دعوت به پیروی از وظایفشان در قبال قوانین بین المللی حقوق بشر کرد.

«زید رعد الحسین» همچنین با اشاره به نقش سالها نقض حقوق بشر در خشونتهای اخیر افزود: «این اتفاقات رقت انگیز است، آنها پیش بینی شده و قابل پیشگیری بودند.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین از رهبران سیاسی میانمار خواست هرگونه سخنان تحریک آمیزی که منجر به گسترش نفرت می شود، حتی در شبکه های اجتماعی را محکوم کنند.

مسلمانان موسوم به روهینگیا می گویند مورد حمله نیروهای دولتی میانمار قرار گرفته اند
مسلمانان موسوم به روهینگیا می گویند مورد حمله نیروهای دولتی میانمار قرار گرفته اند

همچنین بریتانیا خوستار نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی خشونتهای ماموران دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا شد. متیو رایکرافت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل در توئیتی بر لزوم خویشتنداری طرفین تاکید کرد.

پنجشنبه ۲ شهریور مسلمانان روهینگیا به مراکز پلیس حمله کردند که درگیری بین آنها ۱۲ نفر از ماموران امنیتی جان خود را از دست داده و ۵۹ نفر از پیکارجویان روهینگیا نیز کشته شدند. گروه شبه نظامی موسوم به ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا مسئولیت حملات پس از نیمه شب پنجشنبه در ۲۵ نقطه مختلف را پذیرفت و گفت در دفاع از مردم روهینگیا که تحت ظلم نیروهای حکومتی قرار دارند، انجام گرفته است.

اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند. آنها امکان گرفتن شهروندی میانمار را ندارند و به عدم رعایت حقوق ابتدایی شان توسط حکومت اعتراض دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG