لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۲

کمیسر عالی حقوق بشر: خشونت علیه مسلمانان روهینگیا، نمومه روشن پاکسازی قومی


کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد آنچه را خشونت و بی عدالتی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار خواند را نمونه واضح پاکسازی قومی عنوان کرد.

زید رعد الحسین در اجلاس روز دوشنبه ۲۰ شهریور شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از تداوم عملیات خشونتبار نیروهای امنیتی میانمار در ایالت راخین خبر داد و گفت موج گسترده تری از خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا در راه است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با استناد به تصاویر ماهواره ای و گزارش های محلی از به آتش کشیدن روستاهای محل اقامت مسلمانان روهینگیا توسط نیروهای دولتی و مزدوران محلی و کشتارهای فراقانونی در آن مناطق خبر داد.

زید رعد الحسین گفت از آنجا که دولت میانمار از صدور اجازه دسترسی بازرسان حقوق بشر برای انجام تحقیقات و ارزیابی کاملتر خودداری می کند، اوضاع کنونی را بجز نمونه واضحی از پاکسازی قومی نمی توان ارزیابی کرد.

زید رعد الحسین همچنین گزارش های مبنی بر مین گذاری نیروهای دولتی در مسیر عبور پناهجویان از مرز آن کشور را وحشتناک توصیف کرد.

به گزارش سازمان ملل متحد در هفته های اخیر نزدیک به سیصد هزار مسلمان روهینگیایی از خشونت ها در ایالت راخین گریخته و به بنگلادش پناه برده اند که از قبل صدها هزار تن از این مسلمانان روهینگیا ی یمن را در خود جا داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG