لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای آزمایش موشکی کره شمالی


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۵ بهمن در واکنش به آزمایش موشکی روز شنبه کره شمالی، جلسه ای اضطراری برگزار می کند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا که هفته گذشته میزبان نخست وزیر ژاپن بود ، ضمن محکوم کردن این آزمایش موشکی بر حمایت قاطعانه واشنگتن از متحد خود ژاپن تاکید کرده است.

از سوی دیگر، چین نیز آزمایش موشکی کره شمالی را نقض قطعنامه های سازمان ملل خوانده است.

این اولین بار از آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا است که کره شمالی اقدام به آزمایش موشکی جدیدی کرده که به ادعای پیونگ یانگ ، آخرین مرحله در آزمایش برای ساخت موشک های قاره پیماست.

تلویزیون دولتی کره شمالی پرتاب آزمایشی خود را موفقیت آمیز خواند. پیونگ یانگ می گوید ، این موشک پس از طی ۵۰۰ کیلومتر در دریای ژاپن به آب افتاد.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل ، بعداز ظهر امروز ، در جلسه ای اضطراری به آزمایش موشکی کره شمالی واکنش نشان دهد و در باره تحریم های بیشتری علیه پیونگ یانگ بحث و تبادل نظر شود.

وزارت وحدت کره جنوبی این آزمایش را تهدیدی جدی علیه امنیت شبه جزیره کره توصیف کرده است.

استیون میلر ، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در امور سیاست گذاری ، دیروز پس از کنفرانس خبری مشترک آقای ترامپ و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گفت رهبران دو کشور در پیامی قاطع، کره شمالی را برای این آزمایش موشکی محکوم کردند:

پرزیدنت ترامپ گفت: «من فقط می خواهم همه بدانند و کاملاً درک کنند که ایالات متحده آمریکا صد درصد پشت سر متحد بزرگ خود ، ژاپن ، ایستاده است.»

پرزیدنت ترامپ و جیم متیس وزیر دفاع او بر ادامه پشتیبانی از متحدان آمریکا در آسیا در مقابل تحریکات کره شمالی تاکید کرده اند.

آقای متیس در اولین سفر خارجی خود به آسیا رفت اما ، برخی از تحلیلگران می گویند، عدم اشاره پرزیدنت ترامپ به کره جنوبی در پیامش، به این نگرانی در سئول دامن زده است که شاید پرزیدنت ترامپ در شرایطی که تنش با پیونگ یانگ بالا گرفته است ، ژاپن را در اولویت سیاست حمایتی واشنگتن قرار داده است.

با این حال، برای بسیاری از جمله رهبران دمکرات ، پیام پرزیدنت ترامپ اطمینان بخش است.

چاک شومر رهبر دمکرات ها در سنا ، اقدام پیونگ یانگ را آزمونی برای رئیس جمهوری جدید آمریکا توصیف کرد و گفت از پیام پرزیدنت ترامپ در همبستگی با ژاپن استقبال می کند.

آقای شومر در عین حال گفت، گام های بیشتری می تواند در این راستا برداشته شود.

ده روز پیش وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ در سفر به شرق آسیا به کره شمالی هشدار داده بود که اگر تصمیم به استفاده از سلاح هسته‌ای بگیرد، آنگاه با یک واکنش «محکم و مؤثر» روبرو خواهد شد.

واشنگتن و سئول، به زودی سامانه دفاع موشکی تاد را مستقر خواهند کرد. اقدامی که با مخالفت چین روبروست. چین در عین حال ، از تحریم ها علیه کره شمالی حمایت کرده است.

وزارت خارجه چین آزمایش موشکی دیروز پیونگ یانگ را نقض قطعنامه های سازمان ملل خوانده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG