لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۴

آزمایش موشک بالستیک کره شمالی؛ هشدار ترامپ: آمریکا صد درصد از ژاپن حمایت می کند


تصویر راست:‌ آزمایش موشکی کره شمالی- تصویر چپ، کنفرانس خبری کوتاه پرزیدنت و نخست وزیر ژاپن

همزمان با آزمایش موشکی جدید کره شمالی، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید این کشور صد در صد از ژاپن حمایت می کند.

مقام های رسمی ایالات متحده و کره جنوبی شنبه شب ۲۳ بهمن تایید کردند که کره شمالی یک موشک بالستیک آزمایش کرد. این اولین آزمایش موشکی کره شمالی بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب به وقت محلی در یک کنفرانس خبری کوتاه به همراه شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گفت آمریکا صد در صد از ژاپن حمایت می کند.

نخست وزیر ژاپن هم گفت آزمایش موشکی کره شمالی، کاملا غیرقابل قبول است.

پیش از آغاز ریاست جمهوری ترامپ، وی در واکنش به پیام سال نوی رهبر کره شمالی مبنی بر شلیک موشک بالستیک قاره پیما، در توئیتی نوشته بود «چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.»

یکشنبه صبح به وقت محلی کره جنوبی، پارک گون-هه، رئیس جمهوری این کشور هم گفت دولت کره جنوبی و جامعه جهانی در حال تصمیم گیری برای واکنش تنبیهی مناسب به آزمایش موشکی کره شمالی است.

کره جنوبی اعلام کرد موشک آزمایش شده توسط کره شمالی، از نوع موشک های بالستیک بلند برد (IRBM) بود که احتمالا حدود ۵۰۰ کیلومتر طی کرده است.

کاپیتان کودی چیلز، سخنگوی فرماندهی آمریکا در اقیانوس آرام پیشتر هشدار داده بود کره شمالی قصد چنین آزمایشی را دارد. به گزارش سی ان ان، روز شنبه او گفت سیستم ردیابی موشک آمریکا از زمان شلیک تا فرود موشک بالستیک کره شمالی،‌ آن را زیر نظر داشته است.

ده روز پیش وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ در سفر به شرق آسیا به کره شمالی هشدار داده بود که اگر تصمیم به استفاده از سلاح هسته‌ای بگیرد، آنگاه با یک واکنش «محکم و مؤثر» روبرو خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG