لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

دولت نیجریه خواهان تحریم بوکوحرام شد


نقشه جغرافیایی نیجریه
نقشه جغرافیایی نیجریه

دولت نیجریه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تحریم هایی علیه گروه بوکوحرام برقرار کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات های سازمان ملل متحد گزارش کرد نیجریه، که در حال حاضر دوره دو ساله عضویت در شورای امنیت را می گذراند، دوشنبه شب در نامه ای به کمیته ناظر بر تحریم ها علیه القاعده، خواست بوکوحرام نیز به فهرست سازمان های مشمول تحریم تسلیحاتی و مسدود کردن دارایی ها افزوده شود.

در صورتی که هیچیک از ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت تا مهلت تعیین شده - بعد از ظهر پنجشنبه - مخالفت نکنند، بوکوحرام به فهرست تحریم های القاعده اضافه خواهد شد. این فهرست در حال حاضر ۶۲ شرکت و گروه، و نیز ۲۱۳ نفر را در بر می گیرد.

شورش های ۵ سال گذشته بوکوحرام، سبب مرگ هزاران مسلمان و مسیحی ، از جمله مرگ بیش از ۱۵۰۰ نفر از ابتدای سال جاری تاکنون، شده است.

این گروه، که ماه گذشته ده ها دختر دانش آموز را ربود، سعی کرده است با هدف گرفتن مدارس، کلیساها، مساجد، ساختمان های دولتی و نیروهای امنیتی نیجریه، آنچه را نفوذ غرب می نامد از بین ببرد. پیش از آن که با کمک شاخه «القاعده در مغرب عربی» ، دامنه عملیات خود را گسترش دهد، بیشتر در شمال نیجریه فعال بود.

روز شنبه، در نشستی در پاریس که جهت تهیه برنامه ای برای نجات ۲۷۶ دختر دانش آموز تشکیل شده بود، گودلاک جاناتان رئیس جمهوری نیجریه گفت « بوکو حرام آشکا را بعنوان یک عامل القاعده کار می کند.»
XS
SM
MD
LG