لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

اعلان جنگ فرانسه و رهبران آفریقایی علیه بوکوحرام


فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه می گوید گروه شبه نظامی بوکوحرام تهدیدی علیه تمامی غرب و مرکز آفریقا شده و لازم است که برای مبارزه با این گروه مستقر در نیجریه، یک «طرح جامع اقدام مشترک» اندیشیده شود.

آقای اولاند این اظهارات را روز شنبه و در کنفرانس خبری در پاریس، به دنبال ملاقات با روسای جمهوری نیجریه و کشورهای همسایه آن ایراد کرد.

نشست فوق در پی آن صورت گرفت که بوکوحرام سیصد دختر دانش آموز را ماه گذشته از مدرسه شان ربود. مقامات نیجریه می گویند ۲۷۶ تن از این دختران هنوز پیدا نشده اند.

طرح جامع
رئیس جمهوری فرانسه گفت بوکوحرام گروهی مرتبط با القاعده است. او به رهبران منطقه ای آفریقایی گفت برای تبادل اطلاعات و هماهنگی فعالیت ها، یک طرح جامع الزامی است.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه در نشست اخیر گفت بوکوحرام دیگر یک گروه تروریستی محلی نیست. او گفت شبه نظامیان این گروه تحت عنوان «القاعده غرب آفریقا» فعالیت می کردند.

آقای جاناتان گفت دولتش به یافتن دختران مفقود متعهد است. او گفت 20 هزار سرباز نیجریه ای به شمال کشور، جایی که آدم ربایی اتفاق افتاد، اعزام شده اند.

حمله کامرون
تنها ساعاتی قبل از گردهمایی رهبران در پاریس، شبه نظامیان مظنون بوکوحرام حمله ای را در منطقه مرزی با کشور همسایه کامرون ترتیب دادند.

مقامات محلی می گویند شبه نظامیان به یک اردوگاه کارگران چینی در شهر وازا حمله کردند و یک نفر را کشتند.

محققان می گویند ده کارگر ناپدید شده اند و گمان می رود که توسط مردان مسلح ربوده شده اند.

یک شاهد عینی به صدای آمریکا گفت حدود ۲۰۰ مرد مسلح با کاروانی از اتومبیل به وازا وارد شدند و شروع به شلیک کردند.

نمایندگان اتحادیه اروپا، بریتانیا و دیگر قدرت های غربی برای نشست فوق در پاریس حاضر شدند.

بریتانیا آماده کمک
ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا از آمادگی کشورش برای ارائه کمک های بیشتر به نیجریه خبر داد. او گفت بریتانیا برای ارائه مشاوران نظامی به واحدهای ارتشی نیجریه آماده است.

بوکوحرام گفته است که خواستار استقرار یک کشور اسلامی در شمال نیجریه است. این گروه شبه نظامی مسئول بمب گذاری ها و تیراندازی های فراوان و مرگ هزاران نفر در پنج سال اخیر شناخته می شود.

شبه نظامیان این گروه اخیرا ویدئویی را منتشر کرده اند که حدود صد نفر از دختران ربوده شده را در حالی که چادر بر سر دارند و دعای اسلامی می خوانند نشان می دهد. اغلب این دختران مسیحی هستند.
XS
SM
MD
LG