لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

تاکید دوباره گوترش بر ضرورت آتش‌بس؛ ارتش اسرائيل: غیرنظامیان فلسطینی دستورات را دنبال کنند


دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش - آرشیو
دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش - آرشیو

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، هشدار داد در شرایطی که بیش از دو میلیون نفر در غزه که تحت کترل حماس است از موارد اولیه ضروری برای زندگی محروم هستند و در معرض بمباران قرار دارند، «جهان شاهد یک فاجعه انسانی است که جلوی چشمان ما در حال وقوع است.»

به گزارش آسوشیتدپرس او روز یکشنبه در نشستی با نخست وزیر نپال در کاتماندو به خبرنگاران گفت: «من از همه کسانی که مسئولیت دارند می‌خواهم از لبه پرتگاه عقب نشینی کنند. ما باید برای پایان دادن به این کابوس برای مردم غزه، اسرائیل و همه کسانی که در سراسر جهان آسیب دیده‌اند، نیروهای خود را متحد کنیم.»

دبیرکل سازمان ملل بار دیگر بر درخواست خود برای آتش بس فوری بشردوستانه، آزادی بی‌قید و شرط همه گروگان‌ها و ارسال کمک‌های گسترده به غزه تاکید کرد.

دو گروه حماس و جهاد اسلامی که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند و در فهرست تروریستی آمریکا و شمار دیگری از کشورها قرار دارند، اوایل ماه جاری میلادی در حمله‌ای ناگهانی به اسرائيل حدود ۱۴۰۰ نفر را کشتند و افراد بسیاری را گروگان گرفتند و به غزه بردند.

گوترش بار دیگر «حملات بسیار وحشتناک» حماس به اسرائیل را محکوم کرد و تاکید کرد که «هیچ توجیهی برای کشتن، مجروح شدن و ربودن غیرنظامیان هرگز وجود ندارد.»

دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید کرد که بر اساس قوانین بین‌المللی، همه طرف‌های درگیر جنگ موظف هستند که از غیرنظامیان محافظت کنند و غذا، آب، دارو و سایر موارد ضروری را برای آن‌ها فراهم کنند. او تاکید کرد «این قوانین را نمی‌توان به خاطر مصلحت نقض کرد.»

گوترش گفت: «تعداد (بالای) غیرنظامیانی که کشته و زخمی شده‌اند کاملا غیرقابل قبول است.»

ارتش اسرائیل بارها گفته است با غیرنظامیان غزه در جنگ نیست، بلکه با حماس می‌جنگد.

اسرائيل می‌گوید حماس خود را پشت غیرنظامیان فلسطینی پنهان می‌کند.

ارتش اسرائيل روز یکشنبه اعلامیه‌هایی را در نوار غزه پخش کرد و از غیرنظامیان خواست که «تسلیم شوند.»

این اعلامیه‌ها که به عربی است به غیرنظامیان در غزه می‌گوید که سلاح‌های خود را زمین بگذارند، دست‌های خود را بالا بیاورند، پرچم‌های سفید را تکان دهند و دستورات ارتش اسرائیل را دنبال کنند.

در این اعلامیه نوشته است که «رهبران حماس از شما سوءاستفاده می‌کنند. آنها و خانواده‌هایشان در مکان‌های امن هستند، در حالی که شما بیهوده می‌میرید.»

کارشناسان می‌گویند از جمله اهداف اسرائيل در حمله به غزه نابود کردن تشکیلات حماس در آن منطقه است.

XS
SM
MD
LG