لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

پیام بان کی مون به اسرائیلی‌ ها و فلسطینی ‌ها: سلاح را کنار بگذارید


دبير کل سازمان ملل متحد در تلاش برای رفع بحران ميان اسرائيل و فلسطينی‌ها روز سه شنبه به خاور میانه سفر می‌کند.

بان کی مون که خشونت های جاری در منطقه را "رو به افزايش و خطرناک" دانسته، قرار است طی دو روز اقامت خود با رهبران اسرائيل و فلسطينی‌ها جداگانه گفت‌و‌گو کند.

وی پيش از سفر به اسرائيل در يک پيام ويدئويی خطاب به اسرائيلی‌ها و فلسطينی‌ها، با بیان این که مسائل و نگرانی هر دو طرف را درک می کند، از دو طرف خواست با "ترور و تحريک خشونت‌ها" مخالفت کنند.

آقای بان از رهبران فلسطينی‌ها خواست از نيروی مردم خود در جهت مسائل صلح‌آميز استفاده کنند و به جوانان فلسطينی و اسرائيلی پیام داد تا از رهبرانشان و سازمان ملل متحد بخواهند راه حل سياسی برای بحران موجود پيدا کنند.

دبير کل سازمان ملل در اين پيام همچنین تاکيد کرد که منظورش از این اظهارات به هيچ وجه تشويق انفعال در جوانان نيست، اما آنها بايد سلاح و نااميدی را کنار بگذارند.

وی گفت تنها راه حل عملی و قابل اطمينان برای برقراری آرامش در منطقه، نه کشيدن ديوار های بلند، نه افزايش پست‌های بازرسی و نه برخوردهای خشونت آميز نيروهای انتظامی ... که تحقق همان نقشه راه صلح است.

از سوی دیگر در ادامه تلاش‌های بين المللی برای پایان دادن به دور جدید درگیری بین اسرائیل و فلسطینی ها، جان کری وزير خارجه آمريکا ابراز امیدواری کرده است که با سفر به منطقه در هفته جاری و گفت‌وگو با رهبران دو طرف، بتواند به آرام شدن اوضاع کمک کند.

در همین حال، کابينه اسرائيل به رياست بنيامين نتانياهو، قطعنامه سازمان ملل متحد را که با تلاش فرانسه برای اعزام و استقرار ناظران بين‌المللی در مجتمع حرم شريف صادر شده است، رد کرد.

سفر بان کی مون به خاورمیانه برای گفت و گو درباره بحران فلسطینیان و اسرائیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

نخست وزير اسرائيل روز سه شنبه پيش از رسيدن دبير کل سازمان ملل به اسرائيل، محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی‌ها را به تحريک خشونت و برخوردهای غير مسئولانه متهم کرد.

بنيامين نتانياهو گفت "من تا به حال يک کلمه از او نشنيده‌ام که حتی يکی از اين ۳۰ حمله تروريستی به اسرائيلی ها را محکوم کند. به نظرم بايد به ابومازن بگوييم دست از دروغگويی بردارد و اينقدر مردم را تحريک نکند."

در آخرين اخبار مربوط به ناآرامی‌های ميان اسرائيل و فلسطينی ها، گزارش شده که حسن يوسف رهبر حماس در کرانه باختری رود اردن امروز برای چندمين بار به اتهام تحريک افکار عمومی و تبليغ حمله به اسرائيلی‌ها دستگير شد.

همچنین خانه يک فرد فلسطينی صبح روز سه شنبه توسط ماموران اسرائيلی تخريب شد. اين فرد سال گذشته با یک خودرو به صف اسرائيلی‌های منتظر برای اتوبوس زد و سپس پياده شده و با چاقو يک زن اسرائيلی را کشت و دو نفر را مجروح کرد.

اپوزيسيون اسرائيل در واکنش به رويدادهای خونين ماه های اخير در اورشليم می گويد تمامی اين وقايع در صورتی که فلسطينی‌ها نتوانند به آنچه می‌خواهند، يعنی تشکيل يک کشور مستقل برسند، آينه تمام نمای آينده منطقه است.

اسحاق هرتزوگ رهبر اپوزيسيون اسرائيل و رقيب سياسی بنيامين نتانياهو امروز در تل آويو گفت، اورشليم را که ببينيد می فهميد معنای يک کشور و دو ملت چيست.

او با تاکيد بر این که اين وضعيت پايدار نخواهد ماند، خطاب به رهبران اسرائيل گفت نمی‌توانند هميشه با اين توهم زندگی کنند که همه چيز خوب است و می توانند از پس آرام کردن اوضاع برآيند.

XS
SM
MD
LG