لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۶

آرش صادقی با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شد


آرش صادقی در کنار پدرش پس از آزادی موقت از زندان اوین
آرش صادقی در کنار پدرش پس از آزادی موقت از زندان اوین

وکیل آرش صادقی، فعال حقوق بشر که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده بود، اعلام کرد او به طور موقت از زندان آزاد شد.

رامین صفرنیا، وکیل آرش صادقی، روز شنبه یکم بهمن با انتشار عکسی از این فعال حقوق بشر بازداشت‌شده، اعلام کرد که او به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شده است.

آرش صادقی که به دلیل فعالیت‌هایش در دفاع از حقوق بشر بارها بازداشت و زندانی شده بود، بار دیگر در تاریخ ۲۸ مهر ۱۴۰۱ به دلایل نامعلومی بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شده بود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، روز جمعه ۱۱ آذر، با ابراز نگرانی نسبت به وخامت وضعیت سلامتی آرش صادقی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، خواستار آزادی فوری او از زندان شده بودند.

آنها اعلام کرده بودند: «آرش صادقی از سرطان استخوان خطرناک رنج می‌برد و از زمان دستگیری در ماه اکتبر (مهرماه) از برخی داروهای مورد نیاز خود محروم شده است.»

بنا بر گزارش‌ها، آقای صادقی به مدت هشت ساعت بازجویی شد و تحت فشار و تهدید ماموران امنیتی قرار داشت.

آقای صادقی برای اولین بار در سال ۱۳۸۸ دستگیر و پس از آن چندین بار بازداشت و زندانی شد. وی در سال ۱۳۹۲ به اتهامات مربوط به امنیت ملی به ۱۹ سال زندان محکوم شد. آرش صادقی در جریان بازداشت‌های قبلی، به ویژه در اعتراض به بازداشت بی‌دلیل همسرش و شرایط بد بازداشت خودش دست به اعتصاب غذا زده بود.

کارشناسان سازمان ملل از طریق پنج نامه رسمی ارسال شده بین سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹، در مورد بازداشت آقای صادقی با دولت ایران در تماس بودند. آنها در این نامه‌ها به خصوص به محرومیت این فعال از مراقبت‌های پزشکی تاکید کردند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG