لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۳

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری به ۴١۰ نفر رسید


آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ بیست و هشتم آبان
آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ بیست و هشتم آبان

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا ۲٨ آبان ۴١۰ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۵۸ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان ۲٨ آبان ١٧ هزار و ۲۵۱ نفر اعلام کرد و افزود: « از این تعداد هویت ۲ هزار و ۹۰۶ تن مشخص شده است.»

همزمان با شدت‌گیری اعتراضات در مناطق غرب و شمال غرب، شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۵ شهر افزایش یافت. ۱۴۲ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۳۶ دانشجو بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که روز یکشنبه اعتراضات دانشجویان در برخی از دانشگاه‌های کشور همچنان ادامه یافت. در همین حال، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خلیج فارس با انتشار نامه‌ای اعلام کرد به دلیل «جلوگیری از تعرض به دانشگاه و حفظ استقلال دانشگاه، برای دانشجویان در بند، تعلیق و اخراج شده ایرانی، برای خون‌هایی که به ناحق بر زمین ریخته می شوند و برای آزادی» از سمت خود استعفا کرده است.

صدور حکم اعدام برای ششمین معترض توسط دادگاه انقلاب تهران و بازداشت قاضیه هنگامی بازیگر معترض از جمله موارد برجسته نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی در روز یکشنبه بود.

همچنین حسین صادقی، پدر آرش صادقی زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر، در یک پیام ویدیویی اختصاصی که در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا قرار گرفته است گفت حال فرزندش خوب نیست و داروهایش به دلیل ممانعت مسوولان زندان به دستش نمی‌رسد.

به گفته او، «آرش خونریزی معده، زخم معده، درد کلیه، و درد استخوان» دارد و «خون در مدفوعش» دیده شده است و «خونریزی روده بزرگ دارد.»

XS
SM
MD
LG