لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

نگرانی سازمان ملل از افزایش اعدام ها در ایران


سازمان ملل متحد از شمار بالای اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش آسوشتید پرس، سخنگوی دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو روز جمعه گفت در ۷ هفته گذشته دست کم ۸۰ تن در ایران اعدام شده اند، که ۷ مورد از آنها در ملاء عام صورت گرفته است.

این سخنگو با استناد به گزارش های منابعی که آنها را معتبر توصیف کرد گفت رقم اعدام ها ممکن است به ۹۵ تن بالغ شود، و افزود اکثر اعدام ها به جرائم مرتبط با مواد مخدر ارتباط داشت که در میان جدی ترین جرائمی که قوانین بین المللی مجازات مرگ را برای آنها اجازه می دهد قرار ندارد.

سخنگو گفت سازمان ملل متحد متاسف است دولت اصلاح طلبی که در اوت گذشته روی کار آمد، رویکرد ایران نسبت به مجازات مرگ را تغییر نداده است.
سال پیش در ایران بین ۵۰۰ تا ۶۲۵ تن اعدام شدند.

رویترز در گزارشی می گوید افزایش استفاده از مجازات مرگ در ایران، امید به بهبود وضعیت حقوق بشر در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی را کاهش داده است.

در این گزارش به نقل از رویا برومند، مدیر بنیاد عبدالرحمان برومند در آمریکا که روند اعدام ها در ایران را دنبال می کند، گفته می شود « بیش از ۱۰۰ جرم با مجازات اعدام همراه است. اگر جامعه بین المللی اعدام دلالان مواد مخدر را دست کم بگیرد، دست پلیس و قوه قضاییه را برای آنچه می خواهند انجام دهند باز می گذارد.»

رویترز می گویند فعالان ابراز نگرانی کرده اند که نزدیکی تهران به غرب در پی توافق اتمی ممکن است موجب شود سازمان ملل متحد از توجه به وضعیت رعایت حقوق بشر در ایران بکاهد.
XS
SM
MD
LG