لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

نگرانی کانادا از افزایش تعداد اعدام ها در ایران


کانادا به افزایش بی رویه تعداد اعدام ها در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا روز ٤ فوریه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «کانادا نسبت به انتشار گزارش هایی که از افزایش بی رویه اعدام ها در ایران حکایت می کنند، عمیقاً آزرده خاطر و نگران است».

براساس بیانیه وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا، فقط در ماه اول سال ٢٠١٤ گزارش هایی از اعدام حداقل ٥٠ نفر رسیده اند. آقای برد نوشته است ایران سال گذشته بیش از ٦٠٠ نفر را اعدام کرد.

در بخشی از بیانیه وزیر امور خارجه ایران آمده است «ما از روی اعمال ایران در مورد این کشور قضاوت می کنیم و نه فقط از روی حرف های مقامات این کشور. ایران بار دیگر در صدر کشورهایی قرار گرفته است که بیشترین آمار اعدام در سطح جهان را داشته است.

وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در ادامه بیانیه خود افزوده است «با وجود وعده های انتخاباتی پرزیدنت حسن روحانی برای بهبود زندگی مردم، ایرانیان کماکان در وحشت و هراس بازداشت خودسرانه، شکنجه و اعدام در حکومت روحانیون روزگار می گذرانند.

آقای برد در پایان این بیانیه نوشته است «کانادا بی احترامی ایران به روند حقوقی و قضایی و نقض حقوق بشر ایرانیان را محکوم می کند. مردم ایران شایسته احترام، غرور و آزادی هستند که مدت های مدیدی است از آن ها دریغ شده است».

کانادا بارها در مجامع بین المللی، به ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به نقض گسترده و منسجم حقوق بشر ایرانیان در جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده و قطعنامه های پیشنهادی برای محکومیت عدم تعهد مقامات تهران به قطعنامه ها و پیمان های بین المللی مربوط به رعایت حقوق شهروندی و آزادی های اجتماعی و سیاسی مردم ایران به سازمان ملل متحد ارائه کرده است.
XS
SM
MD
LG