لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۸

نگرانی سازمان ملل از «افزایش ناگهانی» اعدام ها در ایران


سازمان ملل متحد از افزایش اخیر اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرد.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای از ایران خواست آنچه «افزایش ناگهانی» اعدام از طریق به دار زدن در این کشور خوانده را متوقف کند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید گزارش ها نشان می دهد دست کم ۴۰ نفر تنها طی دو هفته اول ماه ژانویه به دار آویخته شدند.

این دفتر می گوید در مجموع ۶۲۵ نفر در سال ۲۰۱۳ در ایران اعدام شدند که برخی از آنها زندانیان سیاسی و برخی نیز متهمان پرونده های مرتبط با قاچاق مواد مخدر بوده اند.

پیشتر سازمان های حقوق بشری از افزایش اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده بودند.

تهران هنوز به بیانیه روز چهارشنبه سازمان ملل متحد واکنشی نشان نداده است. اما در گذشته، آیت الله جواد لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران و برادرش جواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر همین قوه بارها از روند اعدام ها در ایران دفاع کرده اند. آنان همچنین می گویند ایران زندانی سیاسی ندارد.

کریستون هینز، یک گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد گفت این نگرانی عمیق وجود دارد که ایران افراد را به خاطر جرائمی اعدام می کند که تحت قوانین بین المللی، آنها «جرائم بسیار جدی» قلمداد نمی شوند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران نیز به صدای آمریکا گفت در مورد عادلانه بودن احکام صادر شده اعدام نگرانی هایی وجود دارد. او گفت اولین نگرانی حق ضعیف دادرسی در این پرونده ها است. او گفت بزرگترین نگرانی مربوط به گزارش های اخذ اعترافات اجباری است و دادگاه نیز امکانی برای دفاع برای متهم نمی گذارد.

اوایل ماه جاری میلادی، سازمان عفو بین الملل از ایران خواست اعدام ها را متوقف کند و به آنچه اعدام های «مخفیانه» خواند، پایان دهد.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز خواستار توقف اعدام ها در ایران شد و گفت اعدام ها با یک نرخ بالا ادامه یافته است.

در ماه نوامبر وزیر امورخارجه ایران به روزنامه لوموند فرانسه گفت کسی به خاطر مسائل سیاسی در ایران اعدام نشده است. او دستگاه قضایی ایران را «مستقل» توصیف کرد اما گفت ایران می تواند بهتر از وضعیت کنونی عمل کند.
XS
SM
MD
LG