لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ایران ۲۱:۴۷

سرخط خبرها

بررسی قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه متوقف شد

آمریکا می گوید بررسی قطعنامه ای که دولت سوریه را به دلیل استفاده از گاز سمی علیه مردم خود محکوم می کند، به دلیل سرسختی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد متوقف شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید «با توجه به ادامه مخالفت روسیه با هراقدام معقول شورای امنیت در مورد سوریه، ما راهی برای پیشرفت نمی بینیم.»

سخنگو وزارت امور خارجه امریکا این موضوع را پس ازآن مطرح ساخت که دیپلماتهایی از بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه وآمریکا در باره قطعنامه پیشنهادی بریتانیا بحث کردند. وی همچنین یادآور شد واشنگتن به بررسی هر برنامه ای که با متحدان خود در پاسخ به اقدامات رژیم سوریه تهیه می کند، ادامه خواهد داد.

او گفت «ما نمی توانیم به دلیل سرسختی روسیه پاسخ (به دولت سوریه) ندهیم و وخامت وضع چنان است که پاسخی را ایجاب می کند.» سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا افزود: سوریه نمی تواند «پشت سر سرسختی روسیه در شورای امنیت پنهان شود. این کار غیر قابل قبول است.»

بریتانیا روز چهارشنبه قطعنامه ای را در محکومیت اتهام حمله شیمیایی نیروهای دولتی سوریه به شهروندان آن کشور، به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرد. و بنا بر گزارشها دیپلمات ها در سازمان ملل متحد بحث درباره این قطعنامه را آغاز کرده اند.

در این قطعنامه دولت سوریه به دلیل حمله شیمیایی به مردم محکوم شده، و خواهان آن شده که برای حفاظت از غیرنظامیان سوری اقدامات لازم به عمل آید.

پیشنهاد این قطعنامه بخشی از کوشش دیپلماتیک بین المللی آمریکا و قدرت های غربی، پیش از انجام هر عمل نظامی احتمالی علیه دولت بشاراسد به شمار می رود.

یک تیم سازمان ملل متحد که در مورد حمله شیمیایی در حومه دمشق تحقیق می کند روز چهارشنبه به کار خود پایان داد، اما بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید تیم برای تکمیل تحقیقات به ۴ روز دیگر نیاز خواهد داشت.

بان که به لاهه رفته است درباره کوشش هایی که برای تشکیل کنفرانس سیاسی جهت بررسی بحران سوریه جریان دارد با گنادیلی گاتیلوف معاون وزارت امور خارجه روسیه گفت و گو کرد. او همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد را به وحدت نظر درمساله سوریه فراخواند.

روسیه، متحد بشار اسد، می گوید قطعنامه پیشنهادی بریتانیا زود رس است. به گزارش اینترفکس، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه روسیه، بریتانیا را ترغیب کرده است پیش از بررسی هرپاسخی تا زمانی که بازرسان سازمان ملل متحد نتایج تحقیقات خود را ارائه دهند صبر کند.

دولت سوریه هرنقشی را در حمله گاز سمی تکذیب کرده است. فیصل مقداد، معاون وزارت امور خارجه سوریه، «تروریست» ها را مسئول حوادث اخیر دانست.

آقای بان طی سخنرانی روز چهارشنبه خود در لاهه از انجام حمله شیمیایی در سوریه به شدت انتقاد کرد و گفت که این حمله تصاویری وحشتناک از قربانیان به جای گذاشته که در سده جاری سابقه نداشته است.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از رم: در ایتالیا با بیشترین آمار مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا، چه می‌گذرد؟

پرچم‌های نیمه افراشته ایتالیا به احترام جانباختگان کرونا - رم

ایتالیا که بیشترین آمار مرگ‌و‌میر ناشی از ویروس کرونا در جهان را دارد، تصمیم گرفته است به اعمال محدودیت‌های شدید اضطراری وضع شده ادامه دهد. اما شواهدی نیز وجود دارند که نشان می‌دهند این اقدامات احتمالا کارساز بوده‌اند.

ایتالیا قصد دارد وضعیت تعطیلی عمومی را دست کم تا اواسط آوریل ادامه دهد. اما اکثر مردم بر این باورند که اقدامات ویژه مهار ویروس کرونا احتمالاً تا اوایل ماه مه پابرجا خواهد ماند.

کاهش چند روزه شمار مبتلایان جدید بیماری کووید-۱۹ امیدها نسبت به خروج ایتالیا از این بحران را افزایش داده است. اما هنوز هم روزانه صدها تن در مناطق شمالی ایتالیا جان می‌بازند و شمار کل قربانیان در این کشور به حدود ۱۲ هزار تن رسیده است.

بیمارستان‌ها با تمام ظرفیت مشغول به کارند و یافتن تجهیزات حفاظتی، مثل ماسک، بسیار دشوار است. من توانستم یک عدد ماسک را به قیمت ۱۴ دلار خریداری کنم. ایتالیا از کشورهای دیگر کمک‌های درمانی دریافت می‌کند. آمریکا نیز قرار است به زودی مقادیری کمک‌های درمانی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار به ایتالیا بفرستد.

این‌جا در رم مردم عموما محدودیت‌ها و ‌فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت می‌کنند و در خانه می‌مانند، و ارتش و پلیس نیز مراقبند که مردم فقط در موارد ضروری خانه‌هایشان را ترک کنند.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، گفته است که این تعطیلی یک شبه تمام نمی‌شود. اما یک بسته اقتصادی ۲۵ میلیارد یورویی برای کمک به خانواده‌ها، کارگران، و کسب‌و‌کارها - که حالا تقریبا یک ماه است تعطیل شده‌اند - در راه است تا شاید از بروز یک کسادی شدید اقتصادی، آن هم پس از این وضعیت اضطراری سلامت ملی، جلوگیری شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمک مالی آمریکا به ۶۴ کشور برای مقابله با کرونا؛ ایران و کره‌شمالی پیشنهاد کمک را رد کرده‌اند!

به دنبال شیوع گسترده ویروس جدید کرونا کووید۱۹ در سطح جهانی، دولت ایالات متحده اعلام کرده است بودجه بیشتری را برای کمک به ۶۴ کشور درگیر با این ویروس اختصاص می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد واشنگتن حدود ۲۷۴ میلیون دلار برای این منظور تخصیص می‌دهد. این مبلغ شامل ۱۰۰ میلیون دلار کمکی است که قبلا در ماه فوریه اعلام شده بود.

حدود ۱۱۰ میلیون دلار کمک مالی جدید برای مقابله با این فاجعه بین المللی، و ۶۴ میلیون دلار نیز به عنوان کمک بشردوستانه به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعطا خواهد شد.

افغانستان، پاکستان، عراق، تاجیکستان، ترکمنستان، و ازبکستان از جمله کشورهای آسیب‌پذیرتر در برابر پاندمی کرونا هستند و می‌توانند کمک‌های ایالات متحده را دریافت کنند.

وزیر خارجه آمریکا ۱۱ فروردین با تاکید بر این که واشنگتن بارها پیشنهاد کمک به مردم ایران را مطرح کرده و جمهوری اسلامی آن را رد کرده، مردم ایران را قربانیان تصمیم رژیم دانست.

مایک پمپئو در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: «این یک بحران انسانی درون جمهوری اسلامی ایران هم محسوب می‌شود. ما پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه خود را ارائه داده‌ایم.»

وی افزود: «ما پیشنهاد کرده‌ایم اگر نمی‌خواهند از آمریکا کمک بگیرند، ما به کشورهای دیگر کمک می‌کنیم تا کمک‌هایشان را به ایران بفرستند ... پیشنهاد ما هنوز هم به جای خود باقی است.»

وی پیشتر نیز گفته بود که رهبران برخی کشورها از جمله ایران و کره شمالی به جای پذیرش کمک‌های ایالات متحده برای کمک به وضعیت مردم‌شان، به ساختن بمب و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده می‌پردازند و به مردم‌شان آسیب می‌رسانند.

مقامات جمهوری اسلامی تا روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۳۱۶۰ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۵۰ هزار و ۴۶۸ نفر رسید. این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

منتقدان می‌گویند مسئولان جمهوری اسلامی در یک ماه گذشته با تصمیمات نادرست بر افزایش این آمار دامن زده اند. با این حال رژیم همچون موارد گذشته از تحریم‌های آمریکا انتقاد کرده‌ است.

مایک پمپئو روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در مورد کمک‌رسانی به کشورهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تاکید کرد کمک‌های بشردوستانه هرگز تحریم نبوده، نیست، و نخواهد بود.

وی در مورد احتمال لغو تحریم‌ها علیه برخی کشورها به منظور کمک‌رسانی گفت، در مورد کمک بشردوستانه مانند دارو و تجهیزات پزشکی، «این‌ها هیچ‌جا و هیچ‌وقت تحریم نبوده و نیستند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده: هر شخصی می‌تواند ناقل ویروس کرونا باشد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده» هشدار می دهد که همه، حتی کسانی که علائم بارزی از بیماری ندارند، ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند.

«مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» موسوم به «سی دی سی» روز چهارشنبه نتیجه یک پژوهش انجام گرفته در سنگاپور را تائید کرد. در آن پژوهش آمده است ۱۰ درصد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا توسط افرادی پخش شده که هیچ علائمی از بیماری نداشته‌اند. در این مطالعه ذکر شده حتی افرادی که به «کووید۱۹» مبتلا شده و بهبود یافته اند نیز می‌توانند همچنان عامل سرایت بیماری باشند.

«سی دی سی» می گوید این پژوهش تائیدی بر ضرورت فاصله‌گیری اجتماعی است.

دکتر رابرت ردفیلد، مدیر «سی دی سی»، در مصاحبه ای رادیویی هشدار داد که ممکن است در اواخر پاییز موج دیگری از ویروس کرونا در راه باشد و سازمان تحت ریاست او برای آن آماده می شود.

رئیس سازمان بهداشت جهانی چهارشنبه پیش بینی کرد شمار مبتلایان در سراسر جهان به زودی به ۱ میلیون نفر برسد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در کنفرانس خبری چهارشنبه کاخ سفید گفت ذخیره استراتژیک ملی ایالات متحده از تجهیزات حفاظتی درمانی تقریبا خالی شده است.

در پی تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز چهارشنبه یک هواپیمای باربری روسیه مملو از تجهیزات حفاظتی درمانی در نیویورک به زمین نشست.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه حدود ۲۳۰۰ نفر اعلام شده است، اما بعضی پزشکان روس می گویند آمار واقعی به مراتب بیشتر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سخنگوی سنتکام: افزایش تدابیر پدافندی در عراق ادامه دارد

پایگاه نظامی تاجی در عراق - عکس از آرشیو

بیل اِربِن، سخنگوی نیروهای مرکزی ایالات متحده، سنتکام، در بیانیه‌ای اعلام کرد تدابیر امنیتی پدافندی برای پایگاه‌های نیروهای ائتلاف علیه داعش در عراق ادامه دارد.

سخنگوی سنتکام در این بیانیه که روز پنچشنبه ۱۴ فروردین منتشر شد گفت: «همان‌گونه که ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده سنتکام، در تاریخ ۱۳ مارس در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، ایالات متحده در حال انتقال تجهیزات پدافندی به عراق است تا از نیروهای عراقی، ائتلاف، و آمریکایی در برابر تهدیدات مختلف هوایی که علیه پایگاه‌های میزبان نیروهای ائتلاف مشاهده شده است، حفاظت شود.»

وی افزود: «شایان ذکر است که حملات متعدد به پایگاه‌های عراق، که ناقض حاکمیت ملی عراق است، موجب کشته و زخمی شدن نیروهای عراقی،‌ ائتلاف،‌ و آمریکایی شده است.» او تاکید کرد که به رغم ادامه داشتن روند استقرار تجهیزات پدافند هوایی در عراق، «به لحاظ امنیت عملیاتی، گزارشی از وضعیت پیشرفت آن نمی‌دهیم.»

گزارش‌هایی در روزهای پیش در رسانه‌ها مبنی بر استقرار موشک‌های دفاعی در عراق منتشر شده بود؛ ولی منابع رسمی آمریکا در مورد آن اظهار نظر نکرده بودند.

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر هشدار داد هرگونه حمله جمهوری اسلامی ایران یا گروه‌های نیابتی آن به نیروهای آمریکایی در عراق با واکنش سنگین آمریکا روبرو خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا می‌گوید وزارت اطلاعات ایران مستقیما در ترور «مسعود مولوی» دست داشت؛ جزئیاتی از قتل او در ترکیه

مسعود مولوی وردنجانی در ۲۳ آبان ماه سال ۹۸ در محله شیشلی استانبول هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد

یک مقام ارشد آمریکا روز چهارشنبه به رویترز گفت که ایالات متحده معتقد است وزارت اطلاعات و امنیت ایران مستقیماً در قتل یک «مخالف» حکومت در نوامبر گذشته در ترکیه دخیل بوده است.

بنابر این گزارش یک مقام ارشد آمریکا که نامش فاش نشده است، به رویترز گفت که با توجه به سابقه ترورهای هدفمند مخالفان ایرانی و روش‌هایی که پیشتر در این باره در ترکیه به کار رفته، دولت ایالات متحده معتقد است «وزارت اطلاعات ایران مستقیماً در قتل وردنجانی دخیل بوده است.»

کارمند سابق اطلاعات؛ افشاگر علیه جمهوری اسلامی

مسعود مولوی وردنجانی در ۲۳ آبان ماه سال ۹۸ در محله شیشلی استانبول هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. پیش از این رویترز گزارش داده بود که دو مامور اطلاعاتی در کنسولگری ایران در استانبول در قتل آقای وردنجانی دخیل بوده‌اند.

در برخی رسانه ها از مسعود مولوی به عنوان کارمند سابق اطلاعات ایران نام برده می شود که بعدها به مخالف حکومت تبدیل شده بود. او مدیر یک کانال در تلگرام به نام «جعبه سیاه» بود که مطالبی علیه مقامات حکومتی، از جمله مقامات قضایی، منتشر می کرد.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در یک توئیت نوشت که «گزارش‌ها در مورد این که دیپلمات‌های ایران در سوء قصد به جان یک مخالف [رژیم] در ترکیه دست داشتند نگران‌کننده است، اما کاملا با ماموریت‌های آنها مطابقت دارد.»

در ترکیه درباره این «ترور» چه می‌گویند

پیش از این نیز پلیس ترکیه اعلام کرده بود که قتل مسعود مولوی وردنجانی غیر معمول بوده است. همچنین مقامات ترکیه هفته گذشته به رویترز گفتند که آنکارا به زودی یک پاسخ رسمی در مورد پرونده و نقش مقام‌های ایرانی با گذرنامه دیپلماتیک را در این ماجرا به دولت ایران ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که روزنامه صباح ترکیه نیز جزئیات بیشتری از قتل مسعود مولوی وردنجانی را روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین ماه منتشر کرده است. این روزنامه در گزارش خود شباهت های این قتل را با قتل خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی، مقایسه کرده است.

در این گزارش از یک ایرانی به نام علی اسفنجانی نام برده شده که مسعود مولوی با او در استانبول ملاقات داشت. این روزنامه می‌نویسد که مسعود مولوی خبر نداشت که اسفنجانی اطلاعات او را به دو بازرگان ایرانی که برای اطلاعات ایران کار می‌کرده اند، داده بود.

در گزارش روزنامه صباح ترکیه آمده است که در روز ۲۳ آبان ماه، علی اسفنجانی پیش از وقوع قتل با عبدالوهاب کوچاک که متهم به قتل مسعود مولوی است، دیدار کرده است. پس از آن علی اسفنجانی با مسعود مولوی ملاقات کرد و آن‌ها در حال قدم زدن در خیابان بودند که عبدالوهاب کوچاک از پشت سر به مسعود مولوی ١١ گلوله شلیک کرده است.

روزنامه صباح ترکیه نوشت که پس از قتل مسعود مولوی، علی اسفنجانی از کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول مدارک جعلی سفر (گذرنامه جعلی) تهیه کرده و با کمک نیروهای مشکوک به وزارت اطلاعات با نام جعلی به ایران می گریزد.

در این بین نیروهای امنیتی ترکیه شخصی به نام «سیاوش اباذری شلمنظری» را، که علی اسفنجانی را فراری داده بود، دستگیر می کنند.

براساس این گزارش، عبدالوهاب کوچاک متهم به قتل مسعود مولوی پس از ترور او، در مکانی متعلق به «ناجی شریفی زیندشتی»، قاچاقچی فراری مواد مخدر، پنهان شده بود که توسط پلیس ترکیه دستگیر شده است. همچنین برادر عبدالوهاب کوچاک به نام «علی» مظنون به قتل مدیر شبکه جم تی وی در ترکیه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از احتمال توافق روسیه و عربستان برای پایان دادن به جنگ قیمت نفت خبر داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا گفت که مدیران نفتی آمریکا را به کاخ سفید دعوت کرده است تا در مورد راه های كمك به صنعت (نفت) که با كاهش شدید تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت بین عربستان سعودی و روسیه، آسیب دیده، صحبت كنند.

به گزارش رویترز، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که اخیراً با سران روسیه و عربستان سعودی صحبت کرده و بر این باور است که «تا چند روز آینده» برای پایان جنگ قیمت توافق می‌کنند تا با کاهش تولید، قیمت ها را تقویت کنند.

او افزود که روز جمعه با تولیدکنندگان نفت ملاقات خواهد کرد و قصد دارد روز جمعه یا شنبه نیز با تولید کنندگان مستقل نفت ملاقات کند و جلسات زیادی در این باره انجام خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به این که صنعت جهانی نفت متلاطم شده است، گفت: این برای روسیه بد است و برای عربستان سعودی بسیار بد است. منظورم این است که برای همه بد است و تصور می کنم ما یک توافق در این زمینه خواهیم داشت.»

همچنین یک مقام ارشد در منطقه خلیج فارس به رویترز گفت که عربستان سعودی از همکاری میان تولیدکنندگان نفت برای تثبیت قیمت ها استقبال می کند اما مخالفت روسیه با پیشنهاد ماه گذشته برای تشدید کاهش تولید، باعث آشفتگی بازار شده است.

با پایین آمدن تقاضا برای نفت خام در پی شیوع ویروس کرونا، قیمت این محصول در بازارهای جهانی به پایین‌ترین حد خود در‌ هجده سال گذشته رسیده است.

سقوط بهای نفت را نمی‌توان تنها به حساب شیوع ویروس کرونا گذاشت. رقابت شدید میان عربستان سعودی و روسیه بر سر سهم از بازارهای جهانی نیز به سقوط قیمت نفت دامن زده است. هر دو کشور، بعد از عدم توافق بر سر کاهش تولید در دیدار اوپک و غیراوپک ماه گذشته در وین، تولید روزانه خود را افزایش دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا دست داشتن دیپلمات‌های ایران را در ترور یک مخالف رژیم در ترکیه نگران‌کننده خواند

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده چهارشنبه ۱۳ فروردین گزارش‌های اخیر در مورد دست داشتن دیپلمات‌های ایرانی را در ترور یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در ترکیه نگران‌کننده خواند.

وی در توئیتی نوشت: «گزارش‌ها در مورد این که دیپلمات‌های ایران در سوء قصد به جان یک مخالف [رژیم] در ترکیه دست داشتند نگران‌کننده است، اما کاملا با ماموریت‌های آنها مطابقت دارد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه پیام خود در توئیتر خاطر نشان کرد که «دیپلمات‌های ایران ماموران ترور هستند و در طول دهه گذشته چندین نقشه سوء قصد و بمب‌گذاری را در اروپا ترتیب داده‌اند.»

اشاره آقای پمپئو به قتل مسعود مولوی در ترکیه است و رویترز به نقل از دو مقام ارشد ترکیه گزارش داده که دو افسر اطلاعاتی کنسولگری ایران آمر ترور او بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: خواهان دشمنی با ایران نیستیم؛ کافیست تماس بگیرند تا مذاکره کنیم

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۳فروردین در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت که آمریکا خواستار دشمنی با ایران نیست اما آنها دشمنی می‌کنند و از این بابت هم پشیمان خواهند شد.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسید تحت چه شرایطی حاضر است تحریم‌ها علیه ایران را در شرایطی که با ویروس جدید کرونا درگیر هستند لغو کند گفت: ببینید ما باید با آنها مذاکره کنیم. من فکر می‌کنم می‌توانیم خیلی سریع با ایران بر سر یک توافق کار کنیم. تنها کاری که آنها باید بکنند این است که تماس بگیرند. آنها مردم مغروری هستند و رهبری آنها نیز مغرور است، مانند همه ما، مردم ما و ما هم مغرور هستیم. برای آنها سخت است که تلفن را بر دارند، برای آنها سخت است که یک ملاقات را ترتیب بدهند. اما می‌توانند مشکلات کشورشان را خیلی ساده حل کنند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: ما خواستار دشمنی نیستیم، اما آنها با ما دشمنی می‌کنند و از این بابت پشیمان خواهند شد، طوری که قبلا هرگز نشده‌اند. تنها کاری که باید بکنند این است که تماس بگیرند، یا از کسی بخواهند که تماس بگیرد. کانال‌هایی است که ما می توانیم به سادگی در تماس باشیم.

پرزیدنت ترامپ در همین نشست خبری درباره دلیل هشداری که پیشتر به رژیم ایران درباره حمله به نیروهای آمریکا منتشر کرده است گفت: «اطلاعاتی داریم که برنامه‌هایی در سر دارند ... به رهبری ایران، البته نه لزوما ایران، توسط گروه‌هایی که مورد حمایت ایران هستند، که این برای من یعنی ایران.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که اگر گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق دست به حمله علیه نظامیان یا مواضع و اهداف آمریکایی بزنند، «عاقبت بسیار بدی برای آنها در پی خواهد داشت،» و در ادامه گفت از همین رو به آنها می‌گوئیم چنین اقدامی نکنید.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتی نوشت بود: ایران و نیروهای نیابتی‌اش در حال برنامه‌‌ریزی برای اجرای یک حمله مخفیانه علیه نیروها و یا دارایی‌های ایالات متحده در عراق هستند. اگر چنین اتفاقی بیافتد، ایران به واقع بهای بسیار سنگینی را خواهد پرداخت!

هشدار نسبت به تحرکات ایران در عراق

هشدار رئیس جمهوری آمریکا در حالی است که پیشتر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

آقای پمپئو در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این تعهد ما نه فقط امروز، که دو هفته‌ پیش، چهار هفته پیش، و حتی در اوایل ژانویه زمانی که به قاسم سلیمانی حمله کردیم، نیز صدق می‌کرده است.»

وی با اعلام این که وزارت خارجه آمریکا از این موضوع که آن شبه‌نظامیان شیعه توسط ایران آموزش دیده و تجهیز شده‌اند،‌ مطلع است،‌گفت:‌ «ما به همه کسانی که در ارائه تسهیلات، آموزش، تامین سلاح، و توانمند کردن افراد برای حمله به آمریکا نقش داشته‌اند، واکنش نشان می‌دهیم.»

مایک پمپئو افزود: «ما شاهد حمله و تلاش برای حمله علیه آمریکایی‌ها، از جمله توسط شبه‌نظامیان شیعه در عراق، بوده‌ایم.» وی تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا تاثیری روی توانمندی ایالات متحده برای نشان دادن واکنش نگذاشته است.

ایالات متحده ایران را به بی‌ثبات سازی در خاورمیانه متهم می‌کند و مقامات دولت ترامپ،‌ جمهوری اسلامی را بزرگترین دولت حامی تروریسم می‌دانند.

از حدود دو سال پیش، آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند و کارزار فشار حداکثری برای تغییر رفتار رژیم ایران را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه عربستان سعودی: یک یمن بی‌ثبات تنها به نفع رژیم ایران است

مایک پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین با فیصل بن فرهان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت‌وگو کرد و بحران پاندمی کرونا و لزوم واکنش جهانی برای مقابله با آن، و همچنین جنگ یمن را مورد بررسی قرار داد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی توافق نظر داشتند که تنها یک راه حل سیاسی می‌تواند به درگیری‌ها در یمن پایان داده و ثبات، صلح و کامیابی را برای آن کشور به ارمغان آورد.

آقای پمپئو در بخش از این گفت‌وگو تاکید کرد که ایالات متحده تلاش شورشیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران را در روز شنبه ۲۸ مارس برای حمله به اهدافی در داخل عربستان سعودی قویا محکوم می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا از اقدامات صورت گرفته به رهبری مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل متحد به منظور کاهش تنش در یمن حمایت کرد و گفت یک یمن بی‌ثبات تنها به نفع رژیم ایران است و باید با فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی مقابله کرد.

مایک پمپئو همچنین اعلام کرد که واشنگتن به حمایت خود از ریاض در برابر تهدیدهای تهران ادامه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جروزالم پست: آلمان همه پروازها از ایران را متوقف کرد

به نوشته روزنامه اسرائيلی جروزالم پست روز چهارشنبه ۱۳ فروردین، وزیر سلامت آلمان از اعمال قانون جدیدی مبنی بر ممنوعیت پروازها از ایران به آلمان خبر داده است.

وزیر سلامت آلمان در مورد محدودیت فوری پروازها از ایران گفته است که «ما نمی‌توانیم اجازه پرواز از این منطقه پرخطر را بدهیم.»

طبق این گزارش، وزیر سلامت آلمان در توئیت خود ضمن اعلام این موضوع، شرایط در ایران را «بسیار غیرشفاف» خواند.

ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین موارد ابتلا به ویروس کرونا را دارند.

در آلمان تا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین، ۷۷ هزار نفر به کرونا مبتلا شدند که ۸۹۱ نفر آنها جان باختند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حمایت سناتور گراهام از هشدار پرزیدنت ترامپ: اگر ایران دست به حمله بزند، آمریکا باید پاسخ مشابه بدهد

سناتور لیندزی گراهام - آرشیو

لیندزی گراهام از اعضای ارشد سنای آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین «حمایت کامل» خود را از هشدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به جمهوری اسلامی در مورد هر گونه حمله به نیروهای آمریکایی در منطقه اعلام و تاکید کرد در صورت هر گونه حمله احتمالی از سوی جمهوری اسلامی، آمریکا باید پاسخ متناسب به آن بدهد.

این سناتور جمهوریخواه در توئیتی نوشت، «از هشدار پرزیدنت ترامپ به ایران در مورد حمله به نیروهای آمریکایی در عراق توسط گواه‌های نیابتی‌اش حمایت کامل می‌کنم. اگر ایرانی‌ها دست به حمله علیه نیروهای آمریکایی بزنند، ایالات متحده – همانطور که پرزیدنت ترامپ اشاره کرد – باید به طریق مشابه پاسخ دهد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه هشدار داد هرگونه حمله جمهوری اسلامی ایران یا گروه‌های نیابتی آن به نیروهای آمریکایی در عراق با واکنش سنگین آمریکا روبرو خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت: ایران و نیروهای نیابتی‌اش در حال برنامه‌‌ریزی برای اجرای یک حمله مخفیانه علیه نیروها و یا دارایی‌های ایالات متحده در عراق هستند. اگر چنین اتفاقی بیافتد، ایران به واقع بهای بسیار سنگینی را خواهد پرداخت!

هشدار رئیس جمهوری آمریکا در حالی است که پیشتر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

آقای پمپئو در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این تعهد ما نه فقط امروز، که دو هفته‌ پیش، چهار هفته پیش، و حتی در اوایل ژانویه زمانی که به قاسم سلیمانی حمله کردیم، نیز صدق می‌کرده است.»

وی با اعلام این که وزارت خارجه آمریکا از این موضوع که آن شبه‌نظامیان شیعه توسط ایران آموزش دیده و تجهیز شده‌اند،‌ مطلع است،‌گفت:‌ «ما به همه کسانی که در ارائه تسهیلات، آموزش، تامین سلاح، و توانمند کردن افراد برای حمله به آمریکا نقش داشته‌اند، واکنش نشان می‌دهیم.»

مایک پمپئو افزود: «ما شاهد حمله و تلاش برای حمله علیه آمریکایی‌ها، از جمله توسط شبه‌نظامیان شیعه در عراق، بوده‌ایم.» وی تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا تاثیری روی توانمندی ایالات متحده برای نشان دادن واکنش نگذاشته است.

ایالات متحده ایران را به بی‌ثبات سازی در خاورمیانه متهم می‌کند و مقامات دولت ترامپ،‌ جمهوری اسلامی را بزرگترین دولت حامی تروریسم می‌دانند.

از حدود دو سال پیش، آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند و کارزار فشار حداکثری برای تغییر رفتار رژیم ایران را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا: چین ابعاد واقعی شیوع و تلفات کرونا در آن کشور را پنهان کرده است

شبکه تلویزیونی بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی محرمانه به پرزیدنت ترامپ گفتند چین در اعلام آمار مبتلایان و مرگ در ویروس کرونا، مخفی کاری کرده و اطلاعات را دستکاری شده و غیرواقعی منتقل کرده است.

این گزارش که روز چهارشنبه ۱۳ فروردین منتشر شده می‌گوید سه مقام دولت آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود ضمن تایید این خبر، گفتند که این گزارش چنین نتیجه‌گیری کرده است که چین آمار را به عمد کمتر از حد واقعی و به صورت دستکاری شده اعلام کرده است. یک منبع دیگر نیز گفت که گزارش سازمان‌های اطلاعاتی همچنین نتیجه‌گیری کرده که همه آمارهایی که چین می‌دهد، ساختگی است.

بلومبرگ می‌گوید این گزارش هفته پیش از سوی سازمان‌های اطلاعاتی به کاخ سفید تحویل داده شد.

پیشتر، «رادیو آسیای آزاد» گزارش داده بود که ساکنان این منطقه نسبت به صحت آمار ۲۵۰۰ جان باخته بر اثر این بیماری در شهر ووهان تردید دارند و حتی می‌گویند تعداد مردگان بیش از ۴۰ هزار نفر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نقش ایوانکا ترامپ، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در حمایت از کسب‌و‌کارهای کوچک آمریکا

بخش اقتصادی سایت خبری «یاهو» در جریان یک گفتگوی اختصاصی با ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا، نظرات و دیدگاه‌های او درباره بسته ۲ هزار میلیارد دلاری مشوق‌های مالی که اخیرا پرزیدنت دونالد ترامپ برای کمک به مردم آمریکا در مقابله با کرونا امضا کرد، جویا شده است.

این بسته مشوق‌های مالی شامل بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار وام به کسب‌و‌کارهای کوچک است که در حال حاضر با مشکلات مالی ‌و ضررهای اقتصادی ویرانگری مواجه هستند.

ایوانکا ترامپ نقش مهمی در اختصاص این مبلغ و حمایت مالی از مشاغل کوچک داشته است، از طریق اسکایپ با سایت خبری یاهو‌ گفتگو کرد و درباره چگونگی تلاش دولت برای حفظ کسب‌و‌کارهای کوچک، توضیحاتی داد.

او در بخشی از این سخنان خود یادآور شد که نزدیک به ۵۰ درصد نیروی کار آمریکا، در کسب‌و‌کارهای کوچک فعال هستند که به دلیل نارسایی موجود در جریان نقدینگی کشور، در شرایط بسیار آسیب پذیری قرار دارند.

به گفته ایوانکا ترامپ، دولت با اختصاص ۳۵۰ میلیارد دلار وام برای این کسب‌و‌کارها، می خواهد به فعالیت این کسب و کارها تا بهبود وضعیت اقتصادی و رفع مشکلات کنونی کمک کند.

دختر رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که پدرش با ترسیم تصویر کلان این وضعیت غیرمنتظره و کم‌ سابقه، مجبور به اتخاذ تدابیر دفاعی شد که مشکلاتی را برای سالم‌ ترین اقتصاد جهان ایجاد می کرد، گفت این مشوق های مالی ۲ هزار میلیارد دلاری نیز اقدامی بزرگ است که به صورت مستقیم در اختیار کارگران، کارمندان، نیروهای امدادی، کادر درمانی، و کسب‌و‌کارهای کوچک قرار می گیرد.

به گفته ایوانکا ترامپ، پیش از شیوع ویروس کرونا، آمریکا اقتصاد پویا و قدرتمندی داشت. دستمزدهای کارگران کم درآمد در حال رشد بود، و نرخ بیکاری به نزدیکی پایین‌ترین میزان خود در این کشور رسیده بود. ایوانکا ترامپ در ادامه گفت، دولت می خواهد به مردمی که هیچ نقشی در شکل‌گیری این بحران هولناک بهداشتی نداشتند، کمک کند تا از این دوران سخت و دشوار عبور کنند.

او یادآور شد تا زمانی که کسب‌و‌کارهای کوچک کارمندان خود را حفظ کنند، و درگیر پرداخت اجاره، تعهدات مالی، یا سایر مخارج ضروری خود باشند، وام‌هایی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد به عنوان کمک مالی در نظر گرفته می شود.

ایوانکا ترامپ با اشاره به این که قوانین تعطیلی اجباری کسب و کار در شرایط کنونی هر ایالتی متفاوت است، اطمینان می دهد که دولت حامی کسب‌و‌کارهایی خواهد بود که امکان فعالیت دارند و نیروی کار خود را حفظ می کنند تا دچار مشکلات اقتصادی نباشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شهیار قنبری و اسفندیار منفردزاده از «بنیامین» برای دستکاری آهنگ مشهور فرهاد انتقاد کردند

دستکاری بنیامین (نفر وسط) موجب اعتراض اسفندیار منفردزاده (راست)‌ آهنگساز این اثر و شهریار قنبری شاعر آن شد.

اجرای نسخه دستکاری شده ترانه خاطره انگیز «کودکانه» توسط بنیامین بهادری، خواننده جوان موسیقی پاپ، در برنامه تلویزیونی «دورهمی» بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته و با واکنش های منفی بسیاری مواجه شده است.

بنیامین بهادری این ترانه را که به «بوی عیدی» نیز شهرت دارد و در گذشته توسط فرهاد مهراد، خواننده فقید ایرانی، خوانده شده است، به صورتی نامتعارف و با تغییر بخش‌هایی از ترانه و موسیقی اصلی اجرا کرد که این امر باعث شگفتی بسیاری از هنردوستان شد.

هر چند که گفته می شود بنیامین بهادری این نسخه متفاوت را در گذشته خوانده و اثر تازه ای نیست، ولی این نخستین باری بود که این ترانه را در یک برنامه زنده تلویزیونی پربیننده اجرا می‌کرد و به همین دلیل، بازتاب خبری زیادی داشت.

شهیار قنبری، ترانه‌سرای «کودکانه» که از چهره های شاخص ترانه نوین ایران محسوب می‌شود، با انتشار پیامی نوشتاری در شبکه‌های اجتماعی، به شدت به بنیامین بهادری برای دست بردن در این ترانه و تغییر بخش‌هایی از آن اعتراض کرد.

شهیار قنبری در بخش از این پیام می نویسد: «من، شاعر قدغن یک زندگی ترانه ام که نمی توانم ترانه هایم را با صدایم منتشر کنم. صدای من قدغن است؛ اما استفاده غیرقانونی و نامشروع از کارهایم به دست ‌شما و دیگر برادران، آزاد آزاد است. تا کجا می خواهیم به این بازی زشت و این جنگ نابرابر ادامه بدهیم.»

اسفندیار منفردزاده، آهنگساز «کودکانه» که از هنرمندان صاحب سبک موسیقی ایران محسوب می شود، نیز با انتشار پیام‌های نوشتاری و دیداری ضمن انتقاد شدید از بنیامین بهادری، این عمل را «دستبرد» و «سرقت» توصیف کرد و این خواننده جوان را «سارق» نامید.

اسنفندیار منفردزاده در بخشی از این پیام می گوید: «چهل سال است که روزانه چهل تریبون و چهل دوربین، شما و امثال شما را زیر نور گرفته اند. در عزاداری های رسمی سیاه می پوشید و در زیر نور جشن هایشان، رنگارنگ می شوید. با این همه هنوز چشم به تتمه سرمایه ما دارید ؟ ما که نام و چهره مان ممنوع است، اما آثارمان دم دست همگان! آنها را نه برای صله و عنوان، که برای همین مردم ساختیم. عاشقانه به عشق عمومی می اندیشیدیم و خوشبختانه بهترین ارج و اجر را هم از نسل های بعدی گرفتیم‌ که ما را در خصوصی هایشان می شنوند. چه خوب که همگان ما را بشنوند، اما چه بد که بی همه کسان به آنها دستبرد بزنند.»

بسیاری از کاربران ایرانی با انتقاد از بنیامین بهادری به خاطر تغییر ترانه و موسیقی، اجرای ضعیف و عدم کسب اجازه از پدیدآورندگان‌ این اثر، خواستار عذرخواهی او‌ از این حرکت زشت و غیراخلاقی شدند.

جالب این جا است که بنیامین بهادری در همین برنامه تلویزیونی و در گفتگو با مهران مدیری، یادآور می شود که در دوران فعالیت‌های هنری خود هیچ ترانه ای را کپی نکرده و بدون رضایت آفرینندگان، هیچ اثری را اجرا نکرده است.

این نخستین بار نیست که ترانه های فرهاد در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود و در گذشته نیز برخی آثار او با استفاده از تصاویر بی ربط و تزئینی در تلویزیون پخش شده است.

هرچند که پس از شکایت پوراندخت گلفام، همسر این خواننده فقید، دادگاه حکم به ممنوعیت پخش آثار فرهاد داد، ولی اجرای کودکانه با تغییر ترانه و موسیقی در یک برنامه تلویزیونی، بدعت تازه ای در این رسانه حکومتی محسوب می شود که موجب خشم و ناراحتی مردم و اهل فرهنگ و هنر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: اگر ایران به نیروهای آمریکایی در عراق حمله کند، بهای بسیار سنگینی خواهد پرداخت 

رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داد هرگونه حمله جمهوری اسلامی ایران یا گروه‌های نیابتی آن به نیروهای آمریکایی در عراق با واکنش سنگین آمریکا روبرو خواهد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۳ فروردین در توئیتر خود نوشت: ایران و نیروهای نیابتی‌اش در حال برنامه‌‌ریزی برای اجرای یک حمله مخفیانه علیه نیروها و یا دارایی‌های ایالات متحده در عراق هستند. اگر چنین اتفاقی بیافتد، ایران به واقع بهای بسیار سنگینی را خواهد پرداخت!

هشدار رئیس جمهوری آمریکا در حالی است که پیشتر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

آقای پمپئو در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این تعهد ما نه فقط امروز، که دو هفته‌ پیش، چهار هفته پیش، و حتی در اوایل ژانویه زمانی که به قاسم سلیمانی حمله کردیم، نیز صدق می‌کرده است.»

وی با اعلام این که وزارت خارجه آمریکا از این موضوع که آن شبه‌نظامیان شیعه توسط ایران آموزش دیده و تجهیز شده‌اند،‌ مطلع است،‌گفت:‌ «ما به همه کسانی که در ارائه تسهیلات، آموزش، تامین سلاح، و توانمند کردن افراد برای حمله به آمریکا نقش داشته‌اند، واکنش نشان می‌دهیم.»

مایک پمپئو افزود: «ما شاهد حمله و تلاش برای حمله علیه آمریکایی‌ها، از جمله توسط شبه‌نظامیان شیعه در عراق، بوده‌ایم.» وی تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا تاثیری روی توانمندی ایالات متحده برای نشان دادن واکنش نگذاشته است.

ایالات متحده ایران را به بی‌ثبات سازی در خاورمیانه متهم می‌کند و مقامات دولت ترامپ،‌ جمهوری اسلامی را بزرگترین دولت حامی تروریسم می‌دانند.

از حدود دو سال پیش، آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند و کارزار فشار حداکثری برای تغییر رفتار رژیم ایران را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک پژوهشگر «ام‌آی‌تی» می‌گوید بخار ناشی از تنفس ممکن است به افرادی که ۸ متر دورتر هستند هم برسد

با آن که شیوع سریع ویروس کرونا موجب قرنطینه و فاصله‌گیری اجتماعی در سراسر جهان شده است، ولی یک پژوهشگر می‌گوید این اقدامات کافی نیست.

به گزارش روزنامه «یو‌اس‌ای تودی‌‌»، لیدیا بروئیبا، استاد‌یار انستیوی فن‌آوری ماساچوست (ام‌آی‌تی)، سال‌‌‌‌ها است که بر روی دینامیک سیالات در بازدم (برای مثال سرفه و عطسه) در «آزمایشگاه دینامیک سیالات در انتقال بیماری» مطالعه می‌کند و کشف کرده است که بازدم انسان توده‌ای ابرمانند از بخار تولید می‌کند که می‌تواند بیش از ۸ متر را طی کند.

این در حالی است که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و سازمان بهداشت جهانی به ترتیب فاصله‌های دو متری و یک متری را فاصله امن توصیه کرده اند.

خانم بروئیبا به روزنامه «یو‌اس‌ای تودی» گفت: «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و سازمان بهداشت جهانی باید در دستور‌العمل‌هایی که اخیرا برای استفاده از وسایل محافظتی - به خصوص برای کادر بهداشتی در خط مقدم نبرد با کرونا - داده‌اند، تجدیدنظر کنند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرور توضیحات برایان هوک در رد ادعای ایران؛ تمامی اقلام مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی از تحریم آمریکا معاف هستند

وزارت خارجه آمریکا اقدام به بازنشر ویدئویی از برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، کرده است که در آن آقای هوک به افشای دروغ‌های رژیم ایران درباره تحریم‌ها و بیان حقایق در این رابطه می‌پردازد و تاکید می‌کند که تمامی موارد مربوط به دارو،‌ تجهیزات پزشکی، و فرآورده‌های کشاورزی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف هستند.

در آن ویدئو وزارت خارجه آمریکا با انتشار پیام آقای هوک ادعاهای نظام جمهوری اسلامی در مورد تحریم‌ها را «نشر اکاذیب رژیم ایران» برشمرده بود.

برایان هوک در سخنان خود گفته بود مشکل اصلی، رژیم ایران است و ایالات متحده آمریکا، نه تنها جلوی انتقال کمک‌های بشردوستانه را نمی‌گیرد، که چندین بار به ایران پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه داده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، هم چند بار گفته ایالات متحده برای کمک به بحران شیوع ویروس کورونا به ایران تا حالا چند بار پیشنهاد داده اما رژیم جمهوری اسلامی این پیشنهادها را رد کرده است.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پنج ماه بعد از «ربودن» روح الله زم در خارج از کشور؛ بازداشت و محرومیت او از حق ملاقات ادامه دارد

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های رسمی ایران،‌ روح‌الله زم مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و صدای مردم، کماکان از اواخر مهر ماه سال گذشته در بازداشت اطلاعات سپاه پاسداران به سر می‌برد، از حق ملاقات محروم است، و خانواده وی از وضعیت و روند رسیدگی به پرونده‌اش ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند.

محمدعلی زم، روحانی شناخته شده و پدر این فعال رسانه‌ای بازداشتی، با اشاره به این که هیچ یک از اعضای خانواده حتی دختران آقای زم تا به این لحظه نتوانسته‌اند نه حضوری و نه به صورت تلفنی با پدر خود ملاقات کنند، اعلام کرده است: «قاضی گفته بود برای دیدار او درخواست بدهید و ما هم به صورت کتبی درخواست را ارائه دادیم؛ اما متاسفانه عکس العملی نشان ندادند.»

به گفته این مقام سابق جمهوری اسلامی، در حال حاضر دادگاه برای روح‌الله زم وکیلی تسخیری تعیین کرده است؛ اما با این وجود خانواده از کلیات و جزییات پرونده به طور کلی بی خبر هستند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار خبری نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و صدای مردم، ابراز نگرانی کرده و از گزارشگران ویژه سازمان ملل خواسته است که نسبت به این موضوع اقدام کنند.

روح الله زم، فرزند محمدعلی زم، از مقامات سابق جمهوری اسلامی، کانال تلگرامی آمد نیوز را، که عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت، اداره می‌کرد. او بنابه ادعای سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه در خارج از ایران بازداشت و به ایران برده شد.

قاضی صلواتی که ریاست دادگاه روح الله زم را برعهده دارد، یکی از قضات قوه قضائیه جمهوری اسلامی است که از سال ۸۸ به صدور احکام غیرعادلانه مشهور شده است. او از آذر ماه امسال از سوی ایالات متحده به اتهام نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: آمریکا برای واکنش نشان دادن به حملات تروریستی ایران در عراق آماده است

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه بار دیگر بر عزم و آمادگی ایالات متحده جهت واکنش نشان دادن به هرگونه حمله علیه شهروندان آمریکا تاکید کرد.

به گزارش فری‌بیکن، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

آقای پمپئو در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این تعهد ما نه فقط امروز، که دو هفته‌ پیش، چهار هفته پیش، و حتی در اوایل ژانویه زمانی که به قاسم سلیمانی حمله کردیم، نیز صدق می‌کرده است.»

وی با اعلام این که وزارت خارجه آمریکا از این موضوع که آن شبه‌نظامیان شیعه توسط ایران آموزش دیده و تجهیز شده‌اند،‌ مطلع است،‌گفت:‌ «ما به همه کسانی که در ارائه تسهیلات، آموزش، تامین سلاح، و توانمند کردن افراد برای حمله به آمریکا نقش داشته‌اند، واکنش نشان می‌دهیم.»

مایک پمپئو افزود: «ما شاهد حمله و تلاش برای حمله علیه آمریکایی‌ها، از جمله توسط شبه‌نظامیان شیعه در عراق، بوده‌ایم.» وی تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا تاثیری روی توانمندی ایالات متحده برای نشان دادن واکنش نگذاشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک پزشک در ایران می‌گوید کادر درمانی برای گزارش غلط درباره آمار مرگ بر اثر کرونا تحت فشار است

عکس تزئینی است

یک پزشک مشغول به کار در بیمارستانی در شیراز به شرط فاش نشدن نامش روایتی را در اختیار صدای آمریکا قرار داده و می‌گوید از هر پنج مرگ بر اثر ویروس جدید کرونا، کووید ۱۹ فقط برای یکی از آنها دلیل واقعی فوت ذکر می‌شود.

به گفته این پزشک از آنها خواسته شده تا برای اکثریت جانباختگان کرونا دلایلی مانند بیماری حاد تنفسی یا سکته قلبی را اعلام کنند.

او همچنین از کمبود شدید امکانات در اختیار کادر درمان گلایه‌مند است و می‌گوید برای هر ۲۴ ساعت تنها سه ماسک در اختیار دارند.

مقامات جمهوری اسلامی تا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۳۰۳۶ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۴۷ هزار و ۵۹۳ نفر رسید. این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تعداد مرگ بر اثر ویروس کرونا در شهر نیویورک به بیش از هزار و صد نفر رسید

برج موسوم به «مرکز تجارت جهانی یک» در نیویورک، به نشانه حمایت از مبارزه با ویروس کرونا پرچم سه رنگ آمریکا را نمایش می‌دهد

مقامات نیویورک می‌گویند که این شهر به مرکز شیوع بیماری «کووید-۱۹» در ایالت نیویورک تبدیل شده است.

در حالی که شمار کل تلفات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایالت نیویورک به بیش از ۱۹۰۰ تن رسیده،‌ شهر نیویورک با داشتن بیش از ۱۱۰۰ جان‌باخته (تا شامگاه سه‌شنبه) بیشترین تلفات را متحمل شده است.

در این میان برخی محلات بخش‌های پنج‌گانه شهر نیویورک، از جمله محلات پرجمعیت بروکلین و کوئینز، بیشتر از محلات مرفه‌نشین بخش مرکزی شهر «منهتن» از شیوع ویروس کرونا، آسیب دیده‌اند.

در حالی که بیمارستان‌های شهر از بیماران مبتلا به کرونا انباشته شده و برخی، مثل بیمارستان اِلمهرست در کوئینز، وضع بحرانی پیدا کرده‌اند، مقامات نیویورک به کمک دولت فدرال و سازمان‌های خیریه، به سرعت مشغول احداث ظرفیت‌های بیمارستانی جدید هستند.

به فاصله چند روز بعد از پهلو گرفتن بیمارستان هزارتختخوابی شناور نیروی دریایی آمریکا در نیویورک، که برای بیماران غیرکورونایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک بیمارستان ۶۸ تختخوابی صحرایی هم به کمک ارتش و یک سازمان خیریه محلی، روی چمن‌های پارک مرکزی نیویورک برپا شده است.

از سوی دیگر، سپاه مهندسی ارتش آمریکا هم طی هفته اخیر، مشغول تبدیل کردن تالارهای نمایشگاه دائمی مرکز «جویتز» در منهتن، و زمین‌های تنیس مسابقات جهانی در کوئینز، به بیمارستان ‌های مجهز به هزاران تختخواب برای بیماران کورونایی است.

نظام‌ آمبولانسی و اداره پلیس شهر هم در اثر افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، زیر فشار قرار دارند. این در حالی است که از هر چهار مامور آتش‌نشانی و امدادهای اضطراری پزشکی در شهر، دست کم یک نفر در اثر ابتلا به «کووید -۱۹» بستری شده است.

براساس آخرین گزارش، ۲ هزار و ۸۰۰ مامور آتش‌نشانی و ۹۵۰ نفر از تیم ۴ هزار و ۳۰۰ نفری نظام امداد اضطراری پزشکی شهر، به بیماری «کووید-۱۹» مبتلا شده‌اند.

تاکنون، آزمایش «کووید-۱۹» یک‌هزار افسر پلیس نیویورک هم مثبت بوده و دست کم ۱۶ درصد از کل نیروی پلیس شهر، به خاطر بیماری سر کار حاضر نمی‌شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با هدف دادخواهی و اجرای عدالت؛ «انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲» اعلام موجودیت کرد

حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک مقیم کانادا که همسرش پریسا اقبالیان و دختر ۹ ساله‌اش ری‌را را در فاجعه سرنگونی هواپیمایی اوکراین توسط سپاه پاسداران از دست داد، با انتشار یک ویدئو از تشکیل «انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس‌۷۵۲» خبر داده است.

آقای اسماعیلیون که به عنوان سخنگوی این انجمن معرفی شده است، در این ویدئو اعلام کرد: «امیدواریم با استراتژی مشخص و برنامه‌ای مدون از عاملین، آمرین، پنهان‌کنندگان، و مقصران این جنایت داد بستانیم و آنها را روزی در پیشگاه قانون ببینیم.»

براساس بیانیه «انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲»، این انجمن به عنوان نهادی مستقل که به منظور دادخواهی از سوی خانواده های قربانیان تشکیل شده است، عمل می‌کند.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا شهروند ایرانی بودند، کشته شدند.

پیش از این یکی از اعضای از خانواده‌های قربانیان ، گفته بود که برخی از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی «نزد دادگاه عالی انتاریو کانادا» از رهبر جمهوری اسلامی، فرمانده سپاه، فرمانده هوافضای سپاه، و چند نفر دیگر شکایت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تعداد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در ایران از ۳ هزار نفر گذشت؛ تعداد مبتلایان به ۴۷ هزار نفر رسید

مقامات جمهوری اسلامی تا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۳۰۳۶ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۴۷ هزار و ۵۹۳ نفر رسید.

این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

همچنان منتقدان می‌گویند مقام‌های جمهوری اسلامی در یک ماه گذشته با تصمیمات غلط بر افزایش این آمار دامن زدند. ابتدا مقامات ایران با بستن اماکن مذهبی در قم و مشهد مخالفت کردند و در اواخر اسفند، درخواست‌ها برای ممانعت از سفر و قرنطینه شهرها را رد کردند.

هفته پیش تنها در روز جمعه ۲۹۲۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شدند.

همچنان خبرهایی از پنهانکاری و ارائه آماری کمتر از تعداد واقعی در ایران به گوش می رسد. یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مشهد روز جمعه گفت که در استان خراسان رضوی دلیل فوت صدها نفر بیماری حاد تنفسی ذکر شده و برای اندکی از آنها بیماری کرونا علت فوت اعلام شده است.

جمهوری اسلامی از یکسو خواستار کمک‌های بین المللی برای مقابله با کرونا شد اما از سوی دیگر، ضمن اخراج اعضای نهاد بین المللی‌ «پزشکان بدون مرز»، پیشنهاد آمریکا برای کمک به حل بحران کرونا در ایران را نیز رد کرد.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

در بیانیه آقای پمپئو آمده است: «دروغ‌های خامنه‌ای، رهبر [جمهوری اسلامی]، درباره ویروس ووهان خطرناک است و ایرانیان و مردم سراسر جهان را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهد. واقعیت‌ها اهمیت دارند.»

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش نگرانی‌ها در مورد شیوع کرونا در افغانستان با بازگشت ده‌ها هزار تن از شهروندان آن کشور از ایران

آرشیو

بر اساس گزارش‌ها به تازگی بیش از ۱۳۰ هزار شهروند افغانستان از ایران به کشورشان بازگشته‌اند و این موضوع نگرانی ها در زمینه افزایش موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان را افزایش داده است.

ایران بیشترین موارد ابتلا به ویروس کرونا را در بین همسایگان خود دارد.

افغانستان از نظام بهداشتی ضعیفی برخوردار است و شیوع ویروس کرونا در این کشور می‌تواند بسیار نگران کننده باشد.

به نوشته روزنامه گاردین، افزایش شدید بازگشت مهاجران افغان از ایران به افغانستان یکی از بزرگترین ترددهای مرزی در جهان در زمان شیوع جهانی ویروس کرونا به حساب می‌آید.

وزارت بهداشت افغانستان هشدار داده است که ممکن است در این کشور ۱۶ میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شوند و ده‌ها هزار نفر جان‌شان را از دست بدهند.

سازمان بهداشت جهانی و دفتر کمک های انسانی سازمان ملل متحد می‌گویند در حالی که تاکنون ابتلاء ۱۷۴ شهروند افغانستان به ویروس کرونا تایید شده است، آمار واقعی ممکن است بسیار بیشتر باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چند عضو کنگره آمریکا خواستار لغو تحریم‌های ایران برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به آن کشور شدند

چند عضو کنگره آمریکا در نامه‌ای به وزیر خارجه و وزیر خزانه‌داری آمریکا درخواست کردند با توجه به شیوع ویروس کرونا و برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه آن کشور لغو شود.

هافینگتون پست روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در گزارشی نوشت، در میان امضاکنندگان نام‌های الهان عمر، نماینده دموکرات ایالت مینه‌سوتا، الکساندریا اوکاسیو کورتز نماینده دموکرات ایالت نیویورک، باربارا لی نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا، برنی سندرز سناتور مستقل ایالت ورمانت و اد مرکی و الیزابت وارن،‌ سناتورهای دموکرات ایالت ماساچوست در سنا، دیده می‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند به دلیل تحریم‌های آمریکا، امکان دریافت خدمات بشردوستانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وجود ندارد. این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، یک روز پیشتر (سه‌شنبه ۱۲ فروردین) ضمن اشاره به ایران، در مورد کمک‌رسانی به کشورهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا گفت که کمک‌های بشردوستانه مانند دارو و تجهیزات پزشکی، هیچ‌گاه تحریم نبوده، نیست، و نخواهد بود.

ایالات متحده از سال ۹۷ به تدریج تحریم‌های هسته‌ای ایران را بازگرداند. دولت پرزیدنت ترامپ می‌گوید ایران بعد از توافق هسته‌ای سال ۹۴،‌ به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود در خاورمیانه، برنامه موشکی و حمایت از گروه‌های تروریستی ادامه‌ داده است و به این دلیل آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد.

مقامات جمهوری اسلامی تا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۳۰۳۶ نفر را به طور رسمی اعلام کرده‌اند و تعداد کل مبتلایان هم به ۴۷ هزار و ۵۹۳ نفر رسیده است. این در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

در حالی که مقام‌های ایران مشغول مخفی‌کاری درباره آمار مرگ و ابتلا به کرونا هستند، گروهی از آنها، از جمله محمدجواد ظریف، خواستار لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شده‌اند.

اما چند روز پیش سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در یک توئیت اشاره کرد که تحریم‌های ایالات متحده واردات تجهیزات پزشکی و دیگر اقلام بشر دوستانه را در بر نمی‌گیرد و ایران از ماه ژانویه تاکنون کیت‌های آزمایش را بدون هیچ‌گونه مانعی از لحاظ تحریم‌های ایالات متحده، وارد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بحران کرونا در جهان؛ اسپانیا مرگ ۸۰۰ نفر به خاطر کووید۱۹ را در یک‌روز ثبت کرد

براساس آخرین داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز، شمار مرگ براثر کرونا در جهان از ۴۳ هزار نفر گذشت و تاکنون بیش از ۸۷۰ هزار نفر به این ویروس مبتلا شده اند. اسپانیا تنها در یک روز مرگ بیش از ۸۰۰ نفر را ثبت کرد.

بحران کرونا در جهان در حالی ادامه دارد که کاخ سفید هشدار داده تلفات در ایالات متحده ممکن است به ۲۴۰ هزار نفر برسد. همچنین رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است که شهروندان آمریکا دو هفته بسیار سخت و بسیار بسیار دردناک در مقابله با شیوع کرونا پیش رو خواهند داشت.

براساس آمار منتشر شده تعداد فوتی ها براثر کرونا در آمریکا از ۴هزار نفر گذشته است.

فرماندار کالیفرنیا نیز اعلام کرده که در این ایالت طی چهار روز گذشته آمار مبتلایان دوبرابر و تعداد بیماران در بخش آی‌سی‌یو در این مدت سه برابر شده است.

گزارش‌ها حاکی است که ناخدای ناو هواپیمابر تئودور روزولت آمریکا به منظور مقابله با شیوع کرونا، خواستار قرنطینه ملوانان و خدمه این ناو شده است.

گزارش‌ها حاکی است که ناو بیش از ۴هزار خدمه دارد و مقامات آمریكایی در گفت‌وگو با رویترز به شرط ناشناس ماندن اعلام کردند که تقریباً آزمایش کرونا ۸۰ نفر در این كشتی مثبت بوده است.

همچنین روز سه شنبه بیشترین آمار مرگ براثر کووید ۱۹ در چندین کشور اروپایی همچون فرانسه، اسپانیا و روسیه ثبت شد. در اسپانیا طی یک روز مرگ بیش از ۸۰۰ نفر گزارش شده است. تاکنون بیش از ۹هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا در اسپانیا جان خود را از دست داده‌اند. این کشور پس از آمریکا و ایتالیا بیشترین آمار مرگ براثر کرونا را دارد.

در بریتانیا هم طی ۲۴ ساعت گذشته مرگ ۳۸۱ نفر ثبت شد و آمار فوتی ها در این کشور به هزار و ۸ نفر رسید.

گزارش ها حاکی است که در کشور ترکمنستان رسانه ها از استفاده از کلمه «ویروس کرونا» منع شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز نیز گزارش داده‌اند افرادی که ماسک صورت دارند یا در مورد ویروس کرونا صحبت می کنند احتمال دارد در این کشور توسط پلیس لباس شخصی دستگیر شوند.

پادشاه عربستان سعودی نیز از مسلمانان خواسته است تا پیش از برنامه ریزی برای حج منتظر بمانند تا وضعیت همه گیری کرونا در جهان مشخص شود.

پیش از این عربستان ورود زائران حج عمره را تعلیق کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شیوع کرونا در ایران بخش پایانی سریال پایتخت را به تعویق انداخت؛ سایه سانسور بر این سریال

در حالی که بحران کرونا در ایران موجب قرنطینه خانگی بسیاری از مردم شده و فعالیت‌های مختلف، از جمله رقابت‌های ورزشی، گردشگری، فعالیت‌های فرهنگی و هنری،‌ و بسیاری دیگر را فلج کرده است، سیروس مقدم کارگردان سریال تلویزیونی «پایتخت» می‌گوید که آنها نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا در مازندران و تهران نتوانسته‌اند صحنه های قسمت پایانی این فصل را فیلمبرداری کنند ‌و فصل ششم پایتخت در نوروز ۱۳۹۹ به پایان نمی‌رسد.

او با اشاره به این که فیلمبرداری بخش‌های عمده این فصل در ماه‌های پایانی سال گذشته، همزمان با اوجگیری شیوع ویروس کرونا در ایران انجام شد، تأکید کرد که آنها تمامی اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت کردند و هیچ یک از بازیگران و عوامل تولید به این بیماری مبتلا نشده‌اند.

با این حال، شرایط بحرانی در مازندران و به ویژه شهر شیرگاه که محل اصلی فیلمبرداری بود، و لغو تمامی رویدادهای ورزشی از جمله مسابقات لیگ برتر فوتبال که با ماجراهای قسمت آخر مرتبط بود، در نهایت پروژه را به تعطیلی کشاند و آنها نتوانستند برخی صحنه‌های قسمت پایانی را ضبط کنند.

به گفته سیروس مقدم، پایتخت بر اساس قرارداد و تعهد تهیه‌کنندگان، همچنان در ۱۵ قسمت پخش می شود؛ ولی داستان به پایان نمی رسد و آنها پس از پایان بحران کرونا، صحنه های باقی‌مانده را فیلمبرداری می‌کنند تا در آینده و در یکی از اعیاد پخش شود.

پایتخت یک مجموعه تلویزیونی است که با رویکردی طنزآمیز خانواده‌ای مازندرانی را به تصویر می‌کشد که در هر فصل با ماجراهایی مختلف روبرو می شوند.

بازیگران اصلی این فصل محسن تنابنده، ریما رامین‌فر، احمد مهران‌فر، نسرین نصرتی، بهرام افشاری، و مهران احمدی هستند.

فصل ششم پایتخت نیز با واکنش های متفاوتی از سوی مخاطبان همراه بود نظرات مثبت و منفی متفاوتی درباره آن منتشر شد.

سایه سانسور بر پایتخت شش

امسال نیز سانسور برخی از صحنه ‌و دیالوگ ها از سوی صدا و سیما، بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی داشت و حتی با اعتراض بازیگران و عوامل تولید همراه شد.

محسن تنابنده، بازیگر نقش نقی معمولی، از شخصیت های اصلی داستان که سهم زیادی نیز در آفرینش این مجموعه دارد، با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی تلویحا به همین سانسور اشاره کرد و نوشت: «میان پایتخت ما و پایتختی که می‌بینید، تفاوت از زمین تا آسمان است.»

احمد مهرانفر، بازیگر نقش ارسطو که او نیز از شخصیت های محبوب پایتخت است، با انتشار بخشی از دیالوگی که در پخش تلویزیونی حذف شد، به شدت از صدا و سیما انتقاد کرد.

او در اینستاگرم نوشت: «نگران ارسطو نباشید به زودی حالش خوب می شود البته اگر سانسورچی ها بگذارند. پیام‌های بازرگانی را پخش کردند تا یک صفحه از گفتگوی این سکانس را که قبلا تصویب شده بود حذف کنند. نگران چه هستید؟ این حرفها را که مردم هزاران بار گفته اند و شنیده اند.»

این در حالی است که برخی از کاربران ایرانی با اشاره به سانسور همیشگی پایتخت ‌در صدا و سیما، از همکاری این بازیگران با تلویزیون حکومتی انتقاد کردند.

به عقیده این کاربران نمی توان هم از دستمزد نجومی و مزایای پخش رسانه دولتی بهره مند شد و هم از سانسور و بی مهری مدیران این دستگاه انتقاد کرد.

تعدادی از کاربران نیز خواستار پخش سریال از طریق شبکه پخش خانگی شدند که با محدودیت‌های کمتری مواجه است.

هرچند که با توجه به این که گفته می شود تهیه کنندگان اصلی این مجموعه سازمان‌های هنری وابسته به سپاه و نهادهای امنیتی هستند امکان تحقق چنین امری بسیار بعید است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سازمان ملل متحد برای کمک به کشورهای فقیر صندوق مالی کرونا ایجاد می‌کند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان ملل متحد، در واکنش به اپیدمی «کووید۱۹» و با هدف عبور از شوک اقتصادی-اجتماعی ناشی از آن، برای حمایت از کشورهای با درآمد پایین و متوسط یک صندوق مالی ایجاد می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه شنبه، طی راه اندازی مجازی این طرح و گزارش خود موسوم به «مسئولیت مشترک، همبستگی جهانی»، به خبرنگاران گفت: «این یک دعوت به اقدام است.»

گوترش تاکید کرد این اپیدمی بزرگترین آزمونی است که جهان از ۷۵ سال پیش، یعنی از زمان تشکیل سازمان ملل متحد، تاکنون با آن روبرو شده است. دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان یک واکنش بزرگ، هماهنگ و چندجانبه معادل دست کم ۱۰ درصد تولید ناخالص جهانی شد.

تا کنون بیش از ۸۲۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در جهان تائید شده و دست کم ۴۰ هزار نفر جان باخته اند. ۱۷۹ کشور از گسترش این ویروس در کشورهایشان خبر داده و بسیاری از آنها از منابع مالی و درمانی کافی برای مهار آن برخوردار نیستند.

آنتونیو گوترش افزود: «این یک بحران مالی نیست، این بحرانی انسانی است. ما باید به طور مستقیم از آن هایی که کار و درآمدشان را از دست می دهند حمایت کنیم؛ شرکت های کوچکی که قادر به ادامه فعالیت نیستند، تمام آن ها که تار و پود جوامع ما هستند و لازم است اطمینان حاصل کنیم آن ها دور از بدهی و مشقت باشند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد به طور خاص درباره قاره آفریقا ابراز نگرانی کرد.

بنا بر گزارش ها، «جمهوری آفریقای مرکزی» با پنج میلیون جمعیت تنها سه دستگاه تنفس مصنوعی دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک شهروند ۸۰ ساله دو تابعیتی پس از سال‌ها زندان در ایران به بریتانیا بازگشت

عکس آرشیوی از کمال فروغی در کنار نوه‌اش

فرزند کمال فروغی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی که سال‌ها به جرم «جاسوسی» در ایران زندانی بود، خبر داد که پدرش بعد از سال‌ها به بریتانیا بازگشته است.

کامران فروغی روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ماه در صفحه توئیتر خود نوشت که پدر ۸۰ ساله‌اش دوهفته پیش بعد از ۹ سال به بریتانیا باز گذشته و توانسته با فرزندان و نوه‌هایش دیدار کند.

کمال فروغی، شهروند ایرانی- بریتانیایی و مهندس عمران در تاریخ ۱۵ اردبیهشت ۱۳۹۰ از سوی ماموران سپاه پاسداران در آپارتمان محل سکونتش در تهران بازداشت شد و به مدت ۱۸ ماه در سلول انفرادی بند دو- الف سپاه پاسداران در زندان اوین بود. پس از‌ آن او به بند ۳۵۰ این زندان منتقل شد. آقای فروغی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «جاسوسی» به هفت سال حبس محکوم شده بود.

به گفته فرزند، کمال فروغی، این شهروند دو تابعیتی از اواخر سال ۲۰۱۸ دیگر در زندان اوین نبوده و در تهران زندگی می‌کرده است اما پاسپورت ایرانی نداشته تا این که دو هفته پیش، با توجه به وضعیت نامناسب پروازها به خاطر کرونا و پس از صدور پاسپورت ایرانی، آقای فروغی توانست از ایران خارج شود.

فرزند کمال فروغی همچنین از عمل چشم‌های پدرش به خاطر بیماری آب مروارید در ایران خبر داد و وضعیت جسمی و بینایی او را خوب عنوان کرده است.

طی سال‌های اخیر چندین ایرانی-بریتانیایی پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از آن جمله می‌توان به افرادی چون محمدرضا هاشمی نبی، کمال فروغی و ارس امیری اشاره کرد.

مشهورترین زندانی دوتابعیتی بریتانیایی-ایرانی در ایران، نازنین زاغری است. زاغری سال ۱۳۹۵ و هنگام خروج از ایران بازداشت و از سوی دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دبیرکل سازمان ملل: شیوع کرونا «سخت‌ترین بحران» از زمان جنگ جهانی دوم است

دبیرکل سازمان ملل متحد همه گیری ویروس جدید کرونا را «سخت‌ترین بحران » از زمان جنگ جهانی دوم دانست و گفت که این بیماری می تواند به بی ثباتی و درگیری ها در سراسر جهان دامن بزند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه با اشاره به دو خطر در بحران کرونا گفت که یک بیماری خود تهدیدی برای همگان و برای جهان است، و دیگری پیامدهای اقتصادی است که رکودی بی‌سابقه را در سال‌های اخیر به همراه خواهد داشت.

او افزود: در مجموع این دو واقعیت و خطرات ناشی از آن در دامن زدن به بی‌ثباتی، دامن زدن به کشمکش، دامن زدن به درگیری‌ها، ما را به این اعتقاد رسانده که با سخت‌ترین بحران از زمان جنگ جهانی دوم روبه‌رو هستیم.

آقای گوترش همچنین با تاکید بر لزوم یک واکنش هماهنگ و فوری بهداشتی در جهان برای پایان دادن به شیوع کرونا از کشورهای توسعه یافته خواست تا با گسترش ظرفیت صندوق بین المللی پول به کشورهای کمتر توسعه یافته کمک‌رسانی کنند.

او هشدار داد که اگر چرخه شیوع ویروس در کشورهای فقیر به خصوص آفریقا، متوقف نشود، بار دیگر کشورهای ثروتمند را درگیر خواهد کرد و نتیجه آن مرگ میلیون‌ها نفر خواهد بود.

همچنین سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که براساس ارزیابی سازمان بین المللی کار بین ۵ تا ۲۵ میلیون شغل در سال ۲۰۲۰ بر اثر بحران کرونا از بین می رود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG