لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

دفتر حقوق‌ بشر سازمان‌ملل، سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در ایران را محکوم‌ کرد


دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه اعلام کرد که مقامات ایران، باید به‌طور کامل به حقوق معترضانی که خواستار اجرای عدالت در خصوص جان‌باختن مهسا امینی هستند، احترام بگذارند.

این نهاد، سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات به حجاب اجباری را محکوم کرد.

راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل گفت که نسبت به ادامه واکنش خشونت‌آمیز به اعتراضات و همچنین ایجاد محدودیت‌های ارتباط تلفنی، اینترنتی و رسانه‌های اجتماعی، بسیار نگران است.

به‌گفته خانم شمداسانی، از زمان مرگ مهسا امینی، هزاران نفر در سراسر ایران به تظاهرات ضد دولتی پیوسته‌اند.

او می‌گوید که نیروهای امنیتی در برخی مواقع با گلوله‌های جنگی با معترضان برخورد کرده و بسیاری از مردم در این اعتراضات کشته، مجروح و بازداشت شده‌اند.

راوینا شمداسانی گفت: «قطع اینترنت و فیلترینگ در ایران، مانع آگاهی‌ یافتن از آمار دقیق قربانیان و تعداد بازداشتی‌ها شده‌ است.»

او افزود که روز شنبه، رسانه‌های دولتی تعداد کشته‌ها را «چهل و یک نفر» اعلام کردند. این در حالی است که سازمان‌های غیردولتی ناظر بر وضعیت، شماری بیشتر از مرگ و میر، را از جمله در مورد زنان و کودکان، و صدها زخمی را در دست‌کم «یازده استان» گزارش داده‌اند.

خانم شمداسانی گفت:«ما از اظهارات برخی رهبران نسبت به معترضان و از استفاده غیرضروری و نامتناسب از زور علیه آنها، به‌شدت نگران هستیم.»

او می‌گوید که در همین حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که صدها نفر از جمله مدافعان حقوق بشر، وکلا، فعالان جامعه مدنی و دست‌کم هجده روزنامه‌نگار نیز بازداشت شده‌اند. دولت شمار کل دستگیر شدگان را اعلام نکرده‌ است.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، همچنین گفت به‌ گفته فرمانده نیروی انتظامی گیلان، تنها در این استان، در سه روز از اعتراضات، هفتصد و سی و نه نفر از جمله شصت زن، بازداشت شده‌اند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات ایران خواست تا از حقوق مربوط به دادرسی عادلانه اطمینان حاصل کرده و همه کسانی که خودسرانه بازداشت شده‌اند را بی‌درنگ آزاد کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG