لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۲

خانه آزادی: مردم ایران سزاوار آزادی اجتماع، بیان و اطلاعات هستند 


مردم در خیابان، ایران
مردم در خیابان، ایران

سازمان حقوق بشری «خانه آزادی» (فریدم هاوس) با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن کشته شدن مهسا امینی و سرکوب معترضان در ایران، خواستار پاسخگو کردن جمهوری اسلامی شد.

مایکل جی. آبراموویتز، رئیس «خانه آزادی» - نهادی که برای ایجاد و استقرار جهانی آزاد تلاش می‌کند - در این بیانیه که روز سه‌شنبه صادر شد، با اشاره به اعتراضات سراسری ایران که در پی «مرگ شک‌برانگیز مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله، به هنگام بازداشت توسط نیروهای موسوم به پلیس امنیت اخلاقی تهران» آغاز شد، آن را نشانه‌ای از خشم مردم ایران نسبت به دهه‌ها «ظلم و بی‌رحمی» که بسیاری از زنان ایرانی هر روزه با آن مواجه هستند، خواند.

بنا بر این بیانیه، فعالان اجتماعی، دانشجویان و دیگر مردم از هر طبقه‌ای خواستار آزادی و عدالت شده‌اند ولی سرکوب گسترده‌ دولتی علیه این اعتراض‌ها نشان می‌دهد که تضمینی در این مورد وجود ندارد.

مایکل جی. آبراموویتز در این بیانیه گفت: «در ده روز گذشته، رژیم ایران به تظاهرات با نیرویی مرگبار پاسخ داده، روایت‌های رسانه‌یی «نامطلوب» را سانسور کرده، کسانی را که در مورد اعتراضات «شایعه» پراکنده‌اند، تحت پیگرد قرار داده و دسترسی مردم به اطلاعات حیاتی آنلاین را مسدود کرده است. مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و اختلال در خدمات اینترنتی و تلفن همراه در طول ناآرامی‌های اجتماعی یک تاکتیک کلاسیک اقتدارگرایانه است. این رژیم غیردموکراتیک در تلاش ناامیدانه‌ خود برای حفظ قدرت، آشکارا از محروم کردن شهروندانش از آزادی‌های اساسی و گرفتن جان آنان ابایی ندارد.»

او افزود: «ما با شدیدترین لحن، سرکوب فزاینده مردم توسط رژیم ایران را محکوم می‌کنیم، و از دیگر دولت‌ها می‌خواهیم که در کنار این معترضان شجاع بایستند و مقامات رسمی ایران را وادارند که برای بدرفتاری‌هایشان پاسخگو باشند. اگر قرار است که دموکراسی و حقوق بشر در ایران اعمال شود، کشورهای دموکراتیک و سازمان‌های سراسر جهان باید از مردم ایران در مورد خواست‌شان برای رهایی از یک حکومت دین‌سالار مستبد پشتیبانی کنند.»

مرگ مهسا امینی، یک دختر کرد - به هنگام بازداشت توسط گشت ارشاد در تهران - زمینه‌ساز تظاهراتی گسترده در سراسر ایران شده است که در آن معترضان خشمشان را نسبت به سرکوب آزادی‌های اساسی نشان داده‌اند. بسیاری از زنان معترض روسری‌هایشان را از سر برداشته و آتش زده‌اند.

مقامات برای متفرق کردن معترضان از روش‌های خشن استفاده کرده و دسترسی به اینترنت و خدمات تلفن همراه را محدود کرده‌اند. تا ۴ مهرماه، دست کم ۴۱ نفر از تظاهر کنندگان کشته و دست کم ۱۲۰۰ نفر دستگیر شده‌اند.

ایران در گزارش‌ آزادی در جهان در سال ۲۰۲۲ جزو کشورهای غیر‌آزاد رده‌بندی شده است.

یک فعال حقوق زنان سوری از حمایت زنان سوریه از اعتراضات ایران می‌گوید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG