لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

دفتر حقوق بشر سازمان ملل به مجازات «سبک» سرباز اسرائیلی اعتراض کرد


راوینا شمداسانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل
راوینا شمداسانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در واکنش به حکم ۱۸ ماه حبس سرباز اسرائیلی که یک مجروح فلسطینی را به ضرب گلوله کشته بود گفت خفیف بودن این مجازات «به شدت ناراحت کننده» است.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، راوینا شمداسانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، با اشاره به مجازات «سبک» سرباز اسرائیلی متهم به کشتن یک فلسطینی مجروح، از «فرهنگ مزمن مصونیت» اسرائیلی ها در مقابله آنها با فلسطینی ها شکایت کرد.

یک دادگاه نظامی اسرائیل روز سه شنبه سوم اسفند ماه، «الور آزاریا» سربازی که سال گذشته یک مهاجم زخمی و دست بسته فلسطینی را به ضرب گلوله کشته بود، به مجازات ۱۸ماه زندان محکوم کرد.

دادستان های اسرائیلی از دادگاه خواسته بودند «آزاریا» به دست‌کم سه تا پنج سال زندان محکوم شود. از سویی دیگر، بخش گسترده ای از مردم و سیاستمداران جناح راست اسرائیل از الور آزاریا حمایت کرده و خواستار تبرئه شدن او بودند. اما به نظر می رسد صدور این حکم هیچ کدام از دو طرف را راضی نکرده است.

از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ تا کنون، نیروهای اسرائیلی ۲۳۵ فلسطینی را کشته اند. اسرائیل مدعی است بیشتر این کشته‌شدگان مهاجم بوده و دیگران نیز در درگیری ها با نیروهای اسرائیلی کشته شده اند.

در همین بازه زمانی، فلسطینی ها نیز حملاتی به سربازها و غیرنظامیان اسرائیلی انجام داده اند که در آن ۴۱ اسرائیلی و دو جهانگرد آمریکایی کشته شده اند.

در حالیکه اسرائیل می گوید این خونریزی ها ناشی از اقدامات تحریک‌آمیز فلسطینی ها بوده است، فلسطینی ها می گویند این خصومت ها به دهه ها سلطه اسرائیل بر سرزمین های اشغالی فلسطینی ها بر می گردد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG