لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

واکنش ها به موج حمله به مراکز یهودی در آمریکا


نمایی از سنگ مزارهای تخریم شده در گورستان یهودی حومه سنت لوییز
نمایی از سنگ مزارهای تخریم شده در گورستان یهودی حومه سنت لوییز

تهدید مراکز یهودی در آمریکا و حمله به یگ گورستان یهودی و تخریب سنگ مزارهای آن موجی از واکنش ها را برانگیخته است.

یک کمپین جمع آوری پول که توسط آمریکایی های مسلمان اداره می شود ده ها هزار دلار برای کمک به تعمیر گورستان یهودی در ایالت مرکزی میسوری در آمریکا جمع آوری کرده است.

مهاجمان حدود ۲۰۰ سنگ مزار را در گورستان یهودیان در شهر «یونیورسیتی سیتی» در مجاورت سنت لویی را تخریب کردند.

لیندا سرسور و طارق المسیدی فعالان آمریکایی مسلمان و چپگرا روز سه شنبه کمپینی آنلاین را با هدف جمع آوری ۲۰ هزار دلار برای کمک به تعمیر تخریب ها راه انداختند. کمک ها آنقدر زیاد بود که تنها یک روز بعد بیش از ۵۵ هزار دلار جمع آوری شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه موج اخیر تهدیدهای ضدسامی در آمریکا را محکوم کرد و گفت «این روند باید متوقف شود.» او گفت: «تهدیدههای ضدسامی علیه جامعه و مراکز یهودی ما وحشتناک و یادآوری دردآوری از کاری است که باید در ریشه کن کردن خشم و تعصب انجام شود.» آقای ترامپ این سخنان را طی بازدید از موزه ملی تاریخ آمریکایی های آفریقایی تبار در واشنگتن ایراد کرد.

این اظهارات یک روز پس از آن بود که دستکم ده مرکز یهودی در ایالات مختلف آمریکا از دریافت تهدیدهای بمبگذاری در روز دوشنبه خبر دادند. بعدا اعلام شد که این تهدیدها معتبر نبودند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل سخنان آقای ترامپ را ستود و گفت: «موضع محکم پرزیدنت ترامپ علیه ضدسامی گری و همکاری ما در سالهای پیش رو در این زمینه اهمیت زیادی دارد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG