لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

رأی مثبت  مجمع عمومی سازمان ملل به قطعنامه عضویت کامل «فلسطینی‌ها» در این نهاد؛ آمریکا و اسرائیل رأی منفی دادند


مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه، ۲۱ اردیبهشت با اکثریت قاطع از درخواست فلسطینی‌ها برای عضویت کامل در سازمان ملل حمایت کرد و به شورای امنیت نیز توصیه کرد تا در رابطه با این موضوع نظری مساعد داشته باشد.

رأی مجمع عمومی که ۱۹۳ عضو دارد، دیدگاه جهانی را حمایت از تلاش فلسطینی‌ها برای عضویت کامل در سازمان ملل را برجسته کرد.

مجمع، با ۱۴۳ رأی موافق و ۹ رأی مخالف از جمله آمریکا و اسرائیل و ۲۵ رأی ممتنع از جمله از سوی بریتانیا و آلمان این قطعنامه‌ را تصویب کرد. فرانسه، بلژیک و اسپانیا از جمله کشورهای موافق بودند.

رابرت وود، عضو هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد ضمن تأکید بر این موضوع که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به روشنی گفته است که صلح پایدار در منطقه تنها با راه حل دوکشوری قابل دستیابی است که در آن امنیت اسرائیل نیز تضمین شود، تأکید کرد که‌ رأی منفی آمریکا به این معنی نیست که مخالف تشکیل کشور فلسطینی هستند.

آقای وود افزود: «تشکیل کشور فلسطینی تنها از طریق فرآیند مذاکرات مستقیم میان طرفین امکانپذیر است. هیچ مسیر دیگری نیست که امنیت اسرائیل را به عنوان کشوری دموکراتیک و یهودی در آینده تضمین کند. هیچ مسیر دیگری نیست که تضمین کند فلسطینیها بتوانند در کشوری متعلق به خودشان با صلح و کرامت زندگی کنند. و هیچ راه دیگری نیست که به همگرایی منطقه‌‌ای میان اسرائیل و همه همسایگان عربش از جمله عربستان سعودی منتهی شود.»

قطعنامه جدید به معنای عضویت کامل در سازمان ملل نیست بلکه فلسطینی‌ها را «واجد شرایط» پیوستن می‌کند.

تلاش فلسطینی‌ها برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد پس از گذشت هفت ماه از جنگ میان اسرائیل و حماس در نوار غزه و در حالی جریان دارد که اسرائیل در حال توسعه شهرک‌ سازی در کرانه باختری است که سازمان ملل متحد آن را غیرقانونی می‌داند.

درخواست برای عضویت کامل در سازمان ملل ابتدا باید توسط شورای امنیت ۱۵ عضوی و سپس مجمع عمومی تأیید شود. اگر این اقدام دوباره توسط شورا به رأی گذاشته شود، احتمالاً دوباره با وتوی آمریکا روبرو خواهد شد.

سازمان ملل مدت‌ها است از راه‌حل دو کشوری برای حل و فصل درگیری‌های جاری حمایت کرده است.

فلسطینی‌ها خواستار ایجاد کشوری در کرانه باختری، اورشلیم شرقی و نوار غزه هستند؛ سرزمین‌هایی که در جنگ شش روزه‌ سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد.

قطعنامه جدید مجمع عمومی سازمان ملل، حقوق و امتیازات بیشتری را به فلسطینی‌ها می‌دهد از جمله یک صندلی در میان اعضای سازمان ملل در سالن مجمع ولی به آنها حق رأی در این نهاد داده نمی‌شود.

فلسطینی‌ها در سازمان ملل توسط تشکیلات خودگردان فلسطینی نمایندگی می‌شوند.

طبق قوانین ایالات متحده، واشنگتن نمی‌تواند منابع مالی در اختیار هیچ سازمانی از جمله سازمان ملل قرار دهد که عضویت کامل به گروهی اعطا کند که «ویژگی‌های شناخته‌شده بین‌المللی» یک کشور را ندارد.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ میلادی کمک مالی به یونسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، را پس از این که فلسطینی‌ها به عضویت کامل آن درآمدند، متوقف کرد.

ایالات متحده روز ۳۰ فروردین با رای منفی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه ‌عضویت کامل فلسطینی‌ها در این نهاد را وتو کرد؛ قطعنامه‌ای که می‌توانست مسیر تشکیل کشور مستقل فلسطینی را هموار کند.

از ۱۵ عضو شورا، ۱۲ عضو به قطعنامه‌ پیشنهادی رأی مثبت دادند. بریتانیا و سوئیس هم رأی ممتنع دادند. این قطعنامه از ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل می‌خواست فلسطینی‌ها را به عنوان عضو جدید بپذیرد.

دولت ایالات متحده استدلال کرد که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی باید از طریق مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی و نه از طریق اقدام شورای امنیت و سازمان ملل ایجاد شود.

بر اساس منشور سازمان ملل متحد، اعضای آینده سازمان ملل باید «صلح دوست» باشند و شورای امنیت باید پذیرش آنها را برای تصویب نهایی به مجمع عمومی توصیه کند.

تشکیلات خودگردان درخواست تشکیل کشور مستقل فلسطینی‌ها را در سال ۲۰۱۱ میلادی ارائه کرد، اما در شورای امنیت مورد بررسی قرار نگرفت. با این حال، مجمع عمومی سال بعد به فلسطینی‌ها جایگاه ناظر را اعطاء کرد.

XS
SM
MD
LG